Какво е въздействието на голям брой братя и сестри върху психичното здраве на децата? Тази дискусия са провели професори във факултета по социология в Държавния университет в Охайо. Проучването им разкрива, че тийнейджърите от по-големи семейства имат по-лошо психично здраве от тези с по-малко братя и сестри.
Опасно ли е да имаш много братя и сестри?
Дъглас Дауни, водещо лице на изследването и професор по социология в Държавния университет на Охайо, заедно с Руи Цао, студентка по социология в същия университет, изучават преките взаимодействия в семейните отношения. Тяхното проучване е проведено сред хора от САЩ и Китай през 2024 г.
Отношенията варират в зависимост от фактори, като разликата във възрастите на братята и сестрите.
Анализът на екипа за Китай се основава на данни за повече от 9400 осмокласници, а в Съединените щати - 9100, пише Ohio State News. И в двете страни изследователите са задавали на ученици на средна възраст 14 години различни въпроси, свързани с тяхното психично здраве. Въпросите за двете държави били различни.
- В Китай тийнейджърите без братя и сестри показват най-добро ментално здраве.
- В Съединените щати тези без брат или сестра имат подобно на китайците психично здраве.
Оказва се, че наличието на по-големи братя и сестри, както и братя и сестри, близки по възраст, оказват най-лошо въздействие върху благосъстоянието. Това показали данните от САЩ. Братята и сестрите, родени в рамките на една година един от друг, имат най-негативно въздействие върху психичното здраве.
Защо наличието на повече братя и сестри е свързано с по-лошо психично здраве?
Според Дауни резултатите могат да бъдат обобщени с израза „разреждане на ресурсите“.
„Ако погледнем на родителските ресурси като на пай, едно дете получава целия пай - цялото внимание и всички ресурси на родителите. Но когато добавите повече братя и сестри, всяко дете получава по-малко ресурси и внимание от родителите, а това може да се отрази върху психичното им здраве“, допълва професорът.
Фактът, че най-негативен ефект имат децата с малка възрастова разлика помежду им, допълнително потвърждава това обяснение, според учените. Децата на близка възраст ще се конкурират за едни и същи родителски ресурси.
И в САЩ, и в Китай децата от семейства с най-голямо социално-икономическо предимство имат най-добро психично здраве. Общите резултати все пак предполагат, че обяснението за селективността не е достатъчно за отчитане на случващото се.
„Това, което открихме, е, че когато съберем всички данни, ефектът на братята и сестрите върху психичното здраве е повече от негативен, отколкото от положителен“, обяснява Дауни.
Той отбелязва, че данните не отразяват качеството на отношенията между братята и сестрите. Вероятно по-качествените взаимоотношения между братя и сестри могат да бъдат по-полезни за децата и да имат положителен ефект върху психичното им здраве.
Въпреки че това проучване показва отрицателно въздействие на братята и сестрите, други изследвания показват, че наличието на повече братя и сестри е свързано с по-добри социални умения сред децата в детската градина и по-ниска вероятност от развод сред възрастните.
Дауни констатира, че тези резултати са трудни за обяснение и тепърва трябва да започнат да се изучават взаимоотношенията на семейства с повече деца.