„Навремето тук работеха шест кръчми, защото имаше въглищни мини. Живееха много миньори, постоянно минаваха камиони... Сега няма работа, въпреки че това е най-хубавото място на света. Природата е прекрасна, всички се познаваме“ – споделя пред BBC Чаро Гарсия от Йернес и Тамеса. Испанското село има 135 регистрирани жители, но само 46 живеят тук постоянно. Заради липсата на работа едва 5% от хората са под 20 години. За възрастните също е трудно, защото лекар идва само два пъти месечно.

Регионът е с най-ниската раждаемост в Испания, а самата държава е с втората най-ниска раждаемост в ЕС. Заради обезлюдяването все по-често диви животни нападат телетата. В района има около шест вълци и дузина мечки.

„Ще се радвам, ако синът ми също стане животновъд, но това е все по-трудно. На село децата научават неща, които градът не може да им даде – да оценяваш дребните неща, да обичаш животните, да общуваш с хората и да си помагате. В провинцията качеството на живот всъщност е по-добро“ – признава пред камерата един от местните жители.

Кметът се опитва да популяризира Йернес и Тамеса като място, подходящо за пчеларство, спелеология, туризъм и катерене, за да привлече хора като Джонатан Казанова, който е купил къща тук и идва за уикендите.

„Опитвам се да каня приятели на вечеря в селото, но без особен успех. Странно е, че намират за нормално да пътуват час и дори повече до работата, а не искат да шофират 15 минути в планината. С жена ми дори бихме работили тук, но няма интернет“ – разказва Джонатан.

„Напуснах селото преди 57 години, за да работя в града, но корените ми и приятелите ми са тук. Искам да умра тук. Ако направят дом за възрастни хора, веднага ще се преместя за постоянно. Ако спечеля от лотарията, също ще се върна на мига“ – споделя с усмивка Тере Гарсия.

Целия материал можете да видите тук.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement