Както вече казахме и показахме, Румъния е страна на средновековни замъци, готически църкви и очарователни градове, закътани сред мистични пейзажи. Продължаваме да представяме красивите и дестинации, които северната ни съседка крие.

Снимка: iStock
 

Веселото гробище в Сапънца - известно с колоритно изрисуваните си кръстове на гробовете - картини, които наивно и естествено представят сцени от живота и труда на погребаните там хора. По някои от надгробните паметници има издялани стихове, в които се припомнят често с чувство за хумор делата и професиите на починалите. Сапънца се намира в окръг Марамуреш.

Снимка: iStock

Делтата на Дунав - най-голямата делта в Европа (ако не броим делтата на Волга) с площ от 3446 кв км. Тенденцията е площта ѝ да се увеличава всяка година с 40 кв м морски наноси. Основно делтата е разположена на територията на Северна Добруджа в Румъния. От 1991 г. е част от световното природно наследство на ЮНЕСКО. Дунавската делта е блатиста и осеяна с гъста мрежа от ръкави на реката и езера. Начало на делтата слага разделянето на Дунав на два основни ръкава - Килийски и Тулченски. 

Снимка: iStock

Замъкът Хуняди - известен още като Замък Корвин, той е разположен в трансилванския град Хунедоара. До 1541 г. той е в Кралство Унгария, а по-късно - в Княжество Трансилвания. Замъкът е създаден от благородническия род Хуняди. През 14 век унгарският крал Жигмонд го подарява на Янош Хуняди Серб. Замъкът е реставриран в периода 1446-1453 г. от неговия внук Янош Хуняди. Изграден е главно в готически стил, но има елементи и на ренесансовата архитектура. Има високи и здрави отбранителни кули, вътрешен двор и подвижен мост. Построен върху по-старо укрепление и върху скала над река Злащ, замъкът Хуняди е голяма и изпъкваща постройка с високи, оцветени в различни цветове покриви, кули, безбройни прозорци и украсени с каменна резба тераси.

Снимка: iStock

Тимишоара - град и административен център на окръг Тимиш, Банат, Западна Румъния. Тимишоара е един от най-големите градове в Румъния и е стопански и културен център на Банат. Градът е известен като "Виената на Балканите", защото дълго време е част от Австро-унгарската империя и центърът му - запазен и до днес, напомня за старата Виена. В двата края на града се намират величествената православна катедрала и градската опера. Интересни за туристите са старата градска крепост около площад "Унири", площад "Домплац" с неговите внушителни сгради от времето на Австро-унгарската империя, католическата катедрала и сръбската църква.

Снимка: iStock

Старото казино в Кюстенджа - символ на Констанца (на румънски), който се смята за най-стария непрекъснато обитаван град в Румъния. Кюстенджа е най-големият град в Югоизточния регион за развитие на Румъния, с най-голямото румънско пристанище.

Снимка: iStock

Националният парк Nera Gorge-Beușnița - обявен за защитена природна зона през 2000 г., този парк с площ от близо 230 кв км в югозападна Румъния е известен със своите водопади и ослепително сини езера.

Снимка: iStock

Язовирът Видрару - изграден по течението на река Арджеш, от който се получава езерото Видрару. Арджеш е река в южна Румъния, която се получава при сливането на реките Буда и Капра във Фъгърашките планини, част от Южните Карпати и се влива в Дунав при град Олтеница.

Снимка: iStock

Палатът на парламента в Букурещ - наричан е Дом на народа преди демократичните промени в страната. Считана е за втората по големина административна сграда в света (след Пентагона) с внушителните си размери от 270 м дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята. Има 12 надземни нива и 8 подземни (4 от които са използваеми, останалите в различна степен на изграждане). Най-големият коридор в сградата е дълъг 150 метра, а най-голямата зала обхваща 2200 кв м и е висока 16 метра. Палатът на парламента има 1100 помещения.

Снимка: iStock

Брашов - град и административен център на окръг Брашов. От 1950 г. до 1960 г. градът се е наричал Сталин. Градът е разположен в Трансилвания, на около 160 км от Букурещ, където се срещат Южните и Източните Карпати. Предполага се, че градът е основан през 1203 г., но няма сигурни документи и източници, които да го потвърждават. В близост до Брашов е добре запазеният замък Бран, легендата за който гласи, че е принадлежал на прочутия граф Дракула (Влад Цепеш).

Снимка: iStock

Сибиу - град и административен център на окръг Сибиу в Трансилвания. Намира се близо до географския център на страната. Градът е важен стопански и културен център в региона. Избран е за културна столица на Европа заедно с Люксембург през 2007 г. Градът е основан от германски заселници през 1190 г. вероятно в близост до римско селище, известно през Ранното средновековие като Каедония, останало безлюдно при пристигането на саксонците.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement