Вземете бутилка минерална вода и разгледайте какво пише на етикета й. Той ясно ще ви покаже какъв е химическият състав на течността.

Едно от нещата, което може да ви направи впечатление, независимо каква марка пиете най-често или държите в ръка в момента, е съдържанието на хидрокарбонатни йони. Почти във всички видове те са във високи дози. Това прави водата алкална. Алкализирането на организма, като цяло, е добра практика. Посредством храни това се постига с консумацията на повече зеленолистни. При някои заболявания дори е препоръчително и в този случай алкалната вода е полезна. Ако обаче се прекалява с пиенето или се консумира само един вид, алкализирането на организма може да натовари бъбреците. Това е една от причините повечето педиатри да препоръчват на бебета и малки деца да се дава изворна, а не минерална вода. Съдържание на натрий, когато то е над 20 mg/l, натоварва отделителна система на бебето, която в този момент все още не е добре развита.

Ако трябва да поставим питейната вода в златната среда, то тя ще съдържа не повече от 60 мг/л йони на НСО3 и не повече от 20 мг/л калциеви йони.

Съдържанието на флуор е друго, за което трябва да се следи. Нормата за неговото съдържание в минерална вода е 0,5 мг/л. Ако е повече от 1,5, това задължително трябва да е написано на етикета. В този случай водата не е подходяща за ежедневна консумация от деца до 7-годишна възраст. Използването на тази вода от възрастни не е препоръчително, ако се прави в прoдължение на години. В българските минерални води нивото на флуор варира от 0,1 до 5 мг/л.

До какво може да доведе прекомерното приемане на флуор? Последствията са от повишаване на риска от развитие на зъбна флуороза (жълто-кафяво оцветяване на зъбите) до чупливост на костите. Разбира се, еднократно пиене или консумация за месеци не би следвало да даде отражение върху организма.

Добрата новина е, че повечето води, които се добиват от извори на територията на България, са с ниска минерализация. Това означава, че съставът им е близък до този на питейната вода. Водите с висока минерализация са с по-специфичен статут и те се използват и предписват специално за лечение и с медицинска цел.

Максималната трайност на бутилка минерална вода обикновено е посочен на етикета й и е в рамките на 1 година или малко повече.