Обилните слънчеви лъчи до късна есен означават едно - гроздето ще бъде сладко. От топлината на слънцето плодовите зърна узряват и се наливат със сладки сокове. Шепа грозде на ден може да подобри настроението, да засити глада за сладко, да утоли жаждата и да освежи. То е най-бързият десерт, който може да предложите на гостите си - едно протягане към асмата и силна струя студена вода и готово. Освен вкусно, гроздето е и много полезно. 

Срещу развитие на ракови клетки

В ципата и семките на червеното грозде се съдържа ресвератрол - заедно с някои вещества в екстракта от гроздови семки предпазва организма от развитието на тумори. В самото месо на плода пък се съдържат елагова киселина и кверцетин, фитонутриентите, които имат същото полезно действие. 

Снимка: iStock

Яжте по 200 грама грозде на ден за здраво сърце

 

Консумирането на грозде е добра профилактика и лечение при сърдечни заболявания. То  съдържа глюкоза, която е естествен физиологичен стимулатор за сърдечно-съдовата система. За да работи сърцето ви нормално, на ден трябва да консумирате поне 200-300 грама грозде. 

Гроздето регулира нивата на кръвната захар. Затова е особено подходящо за диабетици. 

Хапвайки повече грозде, може да прочистите пикочните пътища и да улесните работата на бъбреците. Плодовите зърна повишават алкалността на червата, заради съдържанието на киселини и соли. Ако имате проблеми с трудно изхождане, хапвайте повече грозде. То действа добре при запек. 

Когато се разболеете от настинка, вирус или друго, съпроводено с кашлица, хапвайте повече грозде, за да успеете да я туширате. Гроздето прочиства дихателните пътища от секретите, които дразнят и причиняват кашляне. Подходящо е и в случаи на астма, туберкулоза или други хронични заболявания, свързани със задух. 

В преходните сезони - пролет и есен, е препоръчително да се хапва повече грозде, защото то е природен имуностимулант. В тези сезони организмът ни трябва да се пригоди към смяната на климата и други условия, а за това се иска малко повече сила. За да не ставаме жертви на вируси и други заболявания, е добре да укрепим имунната си система. Зърната грозде са природните "хапчета" точно за това.



Спортистите също могат да се възползват от този плод, когато имат нужда да възстановят мускулите си след състезания или тежки тренировки. Гроздето съдържа много желязо, с което засилва организма и бори умората. 

Гроздето е мощен антиоксидант и пречиствайки организма, прави кожата по красива. Маските с грозде могат да помогнат, ако искате да се преборите с тъмни петна по кожата. Най-хубавото е, че всяка част от този плод може да се използва – меката част на зърната (за подхранване), люспите им (за почистване) и семките (за пилинг). Може да се смеси със зехтин или прясно мляко. 

Семките на гроздето също са много полезни. Много често хората ги изплюват и дори избират грозде без семки, за да им е по-приятно да го ядат. Семките обаче са силен антиоскидант, който забавя стареенето, като улавя свободните радикали. 

Снимка: Thinkstock

Не на последно място, гроздето просто е вкусно. Български местни сортове, запазени и до днес, са мавруд, гъмза и широка мелнишка лоза. Отглеждаме обаче и френските сортове каберне совиньон, мерло и шардоне. Има и екзотични сортове екзотични - малбек, санджовезе, коломбар, темпранийо, каладок, дорнфелдър и гренаш. Десертните сортове грозде русенски мискет, черна перла, палиери, Велика, Дунав и др., пълнят кошници и чинии и радват окото и небцето. От белите пък едни от най-разпространените са Болгар, Дружба, Армира, бяла перла и др. 

Гроздето най-често се консумира в сурово състояние. Предпочитан десерт през лятото и есента. Но може да влезе в състава и на различни рецепти.