Книгата "500 вегетариански ястия, които непременно трябва да опитате" предлага нов и оригинален подход към вегетарианската кухня. Тя съдържа богата колекция от ястия за всякакви поводи – за закуска и брънч, за похапване на дивана или на крак, за споделяне с приятели и подбрани сладки глезотии. 

Запознайте се с рецептите, които всеки съвременен любител на здравословното хранене трябва да знае (рецептите без глутен и за вегани са отбелязани, за да ги откривате по-лесно; опитайте вкусните супи и салати или намерете перфектното решение за ястие, което ще ви накара да се почувствате добре. И вижте съветите как да изберете най-добрите продукти – от ядки и семена, до зърнени храни и варива.

Авторката Дебора Грей се увлича от вегетарианската кухня още докато работи през почивните дни в едно от първите заведения за здравословно хранене в Лондон. След завършване на университета за кратко е издател в Калифорния, но се връща в Лондон и започва да се занимава с писане на текстове на кулинарни теми. Автор е на няколко кулинарни книги за вегетарианци и вегани. Известно време живее със семейството си в Колорадо, но днес се е установила в пасторалния Уилтшър, където има достъп до прекрасни свежи фермерски продукти, а в градината си отглежда плодове и зеленчуци. Дебора е автор и на книгата „500 ястия за вегани“.

Съвременното вегетарианско готвене е променено от лесно достъпната широка гама продукти и от общото отдръпване от базираната само на месо диета по здравословни причини и от загриженост за околната среда. В менюто вече ги няма предимно европейските вегетариански варианти, а навлязоха ястия със зеленчуци и зърнени храни, повлияни от ароматите и вкусовете на Югоизточна Азия, като лимоновата трева и джинджифила, както и любими предложения от Близкия изток като сумак и заатар.

Целият микс се обогати с фюжън храна, която съчетава ястия от различни национални кухни и с различен произход, за да създаде някои от най-вдъхновяващите рецепти. Но прекаленият ентусиазъм понякога взима връх над здравия разум и подобни храни трябва да бъдат комбинирани кулинарно обосновано, иначе има риск вкусовете да си противоречат. Акцентът трябва да бъде върху ароматите, върху контраста на  текстурите и използването на качествени съставки. Когато готвите, пробвайте на вкус и балансирайте между соленото и сладкото, между киселите и пикантните нотки, тъй като личните предпочитания са ключът към добрите резултати и към удовлетворението ви от приготвеното от вас. 

Рецептите в тази книга, която излиза от издателство "Книгомания", извличат максимума от експлозията от аромати и вкусове на продуктите в супермаркетите и показват как да използвате богата гама от напълно достъпни съставки, които невинаги присъстват във всекидневното ви меню. Разбира се, внимаваме да не претоварим шкафовете или джобовете на читателите, затова списъкът с продуктите е ограничен до най-използваните. Форматът на книгата също подсказва това, тъй като основните рецепти са допълнени с варианти, които разкриват как със замяната на няколко съставки или на метода на готвене можете деликатно или доста драстично да промените вкуса, стила или произхода на ястието. Вариантите не са изчерпателни на 100 процента, целта е да ви дадат идеи, за да ви помогнат да развиете собствен подход към рецептите и да обогатите още повече кулинарния си репертоар.

Рецепти за вегани 

„В“ в края на рецептата показва, че тя е веганска или може да бъде приготвена изключително с растителни продукти, ако се съобразите с предложените замени. Много рецепти трябва само да се адаптират, като използвате млечни алтернативи от ядки, от овес, кокосово или соево мляко или като замените меда със сироп от агаве. Предложенията за веганските алтернативи са посочени в списъка с продуктите. Други рецепти не са отбелязани като вегански, но могат да станат такива, ако замените млечните продукти или яйцата със сирене за вегани. 

Рецепти без глутен 

„БГ“ в края на рецептата показва, че тя не съдържа глутен или може да бъде направена безглутенова. Много от рецептите в книгата не съдържат глутен в оригиналния си вид. За другите адаптациите са посочени в списъка с продуктите, примерно бихте могли да използвате овесени ядки и тамари вместо соев сос. Приема се, че повечето ястия могат да бъдат без глутен, стига да използвате безглутенова паста или хляб. В този ред на мисли трябва да обърнем специално внимание на соевия сос. Повечето видове соев сос съдържат глутен, тъй като се произвеждат не само от соя, но и от пшеница. Някои обаче са без глутен, като това е отбелязано на етикета. По принцип японският соев сос тамари е без глутен, но все пак винаги проверявайте етикета. 

По същия начин не пропускайте да прочетете съставките на продукти като бульон и бульон на прах, горчица (особено дижонска) и други подправки, които биха могли да съдържат малцов оцет, а той е на основата на пшеница. Рецептите с дижонска горчица не са отбелязани като безглутенови, но тези със зеленчуков бульон имат обозначение БГ. Ако се налага сгъстяване, се уверете, че използвате царевично, а не пшенично нишесте. Това се отнася и за съставки като йогурт, дресинги и сосове. Когато купувате продуктите, се убедете, че са безглутенови. 

Зърнени храни 

Зърнените храни са въглехидрати, които осигуряват гориво за тялото. Пълнозърнестите освобождават енергията си бавно и ви поддържат в добра кондиция през целия ден. Пълнозърнестите продукти освен това са важен източник на фибри и протеини, а това е особено важно за вегетарианците и веганите. Те обаче са богати и на антиоксиданти, подсилващи имунната система. Сред другите хранителни вещества са калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, мед, манган, селен и витамини – съдържат се с различни пропорции в различните храни.

Ако спазвате безглутенова диета, е важно да не забравите, че зърнени храни като ечемик, фаро, булгур, фрике, камут, ръж, пшеничени зърна, овес и спелта съдържат глутен. Безглутенови са царевица, амарант, киноа, теф, ориз, просо, елда и сорго.

Варива

Варивата като леща, грах и боб са добър източник на протеини с малко мазнини и фибри. Протеините са особено важни за хора, които не могат да си ги набавят от месо, риба или млечни продукти. Лещата съдържа около два пъти повече желязо от боба, а освен това е по-богата на В витамините и фолиева киселина. В боба обаче има желязо, протеини, фибри и хранителни вещества като калий, цинк и много В витамини, както и калций. Не забравяйте да изплакнете добре боба от консерва, преди да го използвате, иначе може да е солен.

Ядки

Различните ядки са не само полезен източник на протеин, но и ще ви осигурят полезни хранителни вещества. Орехите, фъстъците, бадемите, кашуто, орехите пекан, макадамията и бразилските орехи са богати на цинк, витамин Е и омега-3 мастни киселини. Бадемите съдържат солидно количество калций и горе-долу четири пъти повече фибри от кашуто. В кашуто обаче има около два пъти повече желязо и цинк, отколкото в които и да е други ядки. Обогатете диетата си с чудесни ядки, като ги поръсите ситно нарязани върху салати или си носете пликче с микс от ядки за хапване на крак.

Тофу 

Мекото и пушеното тофу могат да се консумират направо от опаковката. Твърдото тофу обаче изисква приготвяне. Махнете опаковката и притиснете тофуто между две чинии. Отгоре сложете тежест (примерно две консерви боб) и оставете тофуто за поне 30 минути, а най-добре за няколко часа, докато отцедите излишната течност. Тогава вече е готово за нарязване и готвене или за мариноване. 

Захар 

Бялата захар може да е подходяща за вегетарианци и вегани, но може и да не е, зависи как е обработена. Бялата захар се произвежда от захарна тръстика и цвекло. Тръстиковата захар се рафинира през дървени въглища, а в някои заводи те може да са получени от говежди кости. Тръстиковата захар обаче се квалифицира като кашер парве, което показва, че не съдържа нито мляко, нито месо под каквато и да е форма, тоест няма никакви животински съставки. Някои вегани напълно избягват бялата захар, като я заменят със сурова захар или с нерафинирана тръстикова захар. На пазара има и веганска пудра захар, но се намира трудно. Можете обаче сами да си приготвите такава пудра захар, като в кухненски комбайн смелите 400 г захар с 2 с.л. царевично нишесте. Кафявата захар може да е рафинирана или нерафинирана, а кафявият цвят се дължи на меласата. Захарта демерара и мусковадо се произвеждат чрез изпаряване на сок от захарна тръстика и при тях няма филтриране. 

Шоколад 

Само шоколадът в най-чистата му форма е подходящ за вегани и не съдържа глутен, така че рецепти с шоколад не се препоръчват за хора на веганска или безглутенова диета. Качественият черен шоколад обаче не съдържа мляко, обикновено това е отбелязано на етикета и може да се използва в която и да е рецепта. Глутенът е скрит в малцовия сироп или екстракт, в модифицираното нишесте, в декстрина или овкусителите, а производителите предупреждават, че някои продукти могат да съдържат следи от глутен. Проверявайте етикетите внимателно. 

Скрити съставки 

Пазете се от скритите съставки в обработените храни. За да сте вегетарианец или още повече веган, трябва много внимателно да следите етикетите на различните продукти. Избягвайте всичко, в което се споменава желатин, това е животински протеин. Карминът (Е120) пък се добива от насекоми. Избягвайте също лактоза или млечна захар, олеинова киселина, лой и мас, тъй като са животински мазнини, както и суроватка – това е продукт, получен при производство на сирене или кашкавал. В соса Уорчестър има аншоа, някои глюкози, глицериди и лутеини (Е161b) също не са препоръчителни. Дори фъстъците може да не са подходящи за вегани, зависи как са обработени. Проверете сайтовете на организации като Вегетарианското общество или Веганското общество за по-пълна информация. Същият съвет е приложим и при безглутенова диета. Вече споменахме за скритите съставки в бульоните и сосовете, но следи от пшенично нишесте може да има дори в заатара, колкото и странно да ви изглежда. Ако страдате от някаква алергия, трябва да сте крайно внимателни при пазаруването. Важно е да проверявате списъка със съставките на нови или непознати продукти, за да се уверите, че не съдържат скрити алергени.

СМУТИ С ОВЕС И ЗАМРАЗЕНИ ГОРСКИ ПЛОДОВЕ

Със замразени горски плодове ще получите добре охладено смути, за да възбудите вкусовите си рецептори. Но това смути не е само за сутринта, комбинацията от плодове и зърнена закуска е истинска енергийна бомба по всяко време. Ако си я вземете за работа, я оставете в термокупа или подходящо шише, като до ръба трябва да има поне 2 см, за да можете да я разбиете добре преди пиене.

250 г замразен микс от горски плодове

25 г овесени ядки

250 мл пълномаслено кисело мляко или безмлечен заместител

1–2 с.л. сироп от агаве или мед на вкус

100 мл нискомаслено прясно мляко или безмлечен заместител

Сложете плодовете, киселото мляко, прясното мляко и овесените ядки в блендер и ги разбийте на пулсации, докато плодовете се раздробят. Пюрирайте до смути. Пробвайте на вкус и подсладете с агаве или мед. Сипете смутито в две чаши.

В: Използвайте безмлечен йогурт и агаве вместо мед

БГ: Използвайте безглутенови овесени ядки

ЧАШИ С ЧИА, КОКОС И МАНГО

Семената чиа са богати на фибри, имат немалко протеини и се смята, че снижават холестерола. Това е турбо закуска!

125 мл обезмаслено кокосово мляко

2 с.л. семена чиа

1 с.л. сироп от агаве или мед

150 г едро нарязано манго

1 с.л. парченца какао

В купа смесете кокосовото мляко, семената чиа и половината от сиропа от агаве или меда. Разбийте за 1–2 минути, докато се смесят добре и семената чиа започнат да набъбват. Похлупете и охладете за поне 1 час, като разбъркате 1–2 пъти.

Смесете нарязаното манго и останалия сироп от агаве или мед в кухненски комбайн или блендер. Разбийте до гладко.

С лъжица сипете сместа с чиа в четири малки стъклени чаши или бурканчета. Покрийте с пюрето от манго, поръсете с какаото и сервирайте веднага.

БГ: Използвайте сироп от агаве вместо мед