Човек има нужда от диуретично действащи вещества, когато поддържа високо кръвно налягане, независимо от лечението, или има отоци. Най-често видима задръжка на течности са отеклите  глезени и подпухналото лице. Обикновено това е в резултат от нарушена водно-солева обмяна, свързана с хормонално смущение или възпалителен процес, които изискват преглед от лекар и съответно лечение. Бих искала да напомня и за наличието на някои от

природните диуретици, каквито са отвара от царевична коса (свила) и отвара от полски хвощ.

В българската традиции запарката от царевична коса е позната с пикочогонно, жлъчегонно, кръвоспиращо и успокояващо действие. Освен това тя потиска апетита и е ефикасно средство за намаляване на теглото.

При склонност към образуване на пясък в бъбреците и пикочния мехур се препоръчва да се пие в продължение на две седмици.

Отварата от царевична свила се приготвя по следния начин:

Две супени лъжици изсушена царевична свила се слагат в 400 мл вряща вода. Ври 3 минути.

Сваля се от котлона и се оставя да се охлади. Прецежда се и се пие по 100 мл преди хранене. Всякя сутрин се приготвя нова отвара.

Билковото растение полски хвощ ( Equisetum arvense ) расте навсякъде у нас, като упорит плевел. Той е единственият жив вид от цял клас растения, дори някъде го наричат ”живо изкопаемо”.

В българската народна медицина се използва широко като пречистващо кръвта, защото стимулира бъбречната дейност и има противовъзпалителни свойства. Може да се комбинира с мечо грозде при пясък и камъни в бъбреците. Освен това

полският хвощ укрепва ноктите и косата, заради съдържанието на силициева киселина.

Именно недостатъчност на силиций в организма води до преждевременното остаряване. Отварата от полски хвощ помага за детоксикацията на организма и при оловно отравяне.

Приготвя се като 2 супени лъжици  хвощ се варят в 500 мл вода за 5 мин. Отварата се оставя да се охлади и се прецежда през гъста цедка или тензух, за да не подразни стомаха. Пие се в продължение на четири до шест седмици по една винена чаша сутрин и вечер преди ядене. Ароматът й напомня този на лайката. За усилване на диуретичното действие може да се комбинира с царевична свила и гръмотрън.