Апатия, пасивност и меланхолия - тройният съюз, при който е налице дефицит на радостта. Човек в състояние на меланхолия е с нарушен баланс между положителните и отрицателните емоции, в полза на негативността. Психолозите ни убеждават, че в наши ръце е възможността да увеличим дребните радости в живата си.
За тази цел преодолейте пасивността с усилие на волята, но отворете нов файл и започнете да записвате всяко желание, което ви хрумне на ум. Дайте пълна свобода на фантазията си за нещата, с които бихте искали да се занимавате, независимо от възможността те да бъде изпълнени. После ги сортирайте на възможни и невъзможни. Снимка:
Използвайте глаголите по-долу и довършете изразите:
- Искам да науча…
- Искам да се науча…
- Искам да стана...
- Искам да замина за…
- Искам да посетя…
- Искам да направя...
- Искам да си купя..
- Искам да намеря…
- Искам да нося…
- Искам да видя…
- Искам да усетя...
- Искам да изпитам…
- Искам да разкажа за…
- Искам да се срещна с…
- Искам да се запозная с..
Със знак (+) отбележете тези желания, които са изпълними в обозримо бъдеще. Със знак (-) отбележете онези, които засега са недостъпни за вас. Напр., ако нямате пари да отидете в чужбина, изберете къде в страната да пътувате.
На осъществимите желания сложете срокове за изпълнение. Добре е да си правите седмичен или месечен график с всичко, което има да правите.
С удоволствие зачертайте в списъка това, което сте направили
Колкото повече зачертани неща има в списъка, толкова по-голямо удовлетворение ще изживеете. В това се състои теорията на малките радости, описана в книгата на Наталия Светлова "Как да победим депресията”. Подобрението настъпва постепенно до възвръщане на активността, жизнеността и радостта от живота. Снимка: