Статистически е доказано, че жените в световен мащаб живеят по-дълго от мъжете средно с 7-8 години. Преполагаемите причини за това са много – различието в генетиката, женските хормони, физическата активност, начинът на хранене, грижите за здравето, емоционалната близост с децата на старини.

В действителност жените се грижат повече за своето здраве и ходят по-редовно на профилактични прегледи, отколкото мъжете. Грижата за здравето на цялото семейство обикновено е върху плещите на жената. Известно е, че дамите купуват и четат здравните списания и се интересуват от информацията, публикувана в сайтовете за здраве. 

Може би от чувството си за естетика и суетност, но жените отделят повече внимание на здравословното хранене. Контролират порциите си без да изпитват неудобство и се стремят да държат теглото си в норма чрез всевъзможни диети. Така намаляват рисковете си от сърдечно-съдови заболявания, наднормено тегло, захарен диабет, метаболитен синдром.

Катастрофите и злополуките при мъжете са честа причина за смърт в млада възраст, защото мъжете поемат много повече рискове в живота. Жените се съхраняват, поради благоразумие в поведението си. Дамите просто не поемат ненужни рискове.

Тестостеронът при мъжете освен, че провокира по-рисково поведение, създава условия за сърдечно-съдови заболявания като сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт още във възрастта между 30-40 години. Точно в този период на зрялост жените са защитени от естрогена, който им помага да запазят артериите си чисти и премахва "лошия" холестерол.

Жените умеят да се освобождават от тъгата и неприятностите чрез сълзи. Те могат да споделят тревогите с приятелки, което е отлично "лекарство" срещу стреса. За разлика от тях, мъжете са склонни да трупат притесненията вътре в себе си, което също плащат със сериозни болести и по-ранна смърт. 

Идеалният вариант за дълголетие и на мъжа, и на жената е любовта между тях с доверие и разбирателство. Това са го доказали немалко предано влюбени двойки, устояли заедно по пътя на живота до дълбоки старини.