Обърнали ли сте внимание на факта, че думата свекърва няма умалителна форма (свекървичка звучи иронично и не я броим)? Но пък свекървище не само се използва често, а е натоварено с толкова отрицателен емоционален заряд, че заплашва всеки момент да избухне.

Думата свекърва е със старобългарски корени и означава „своя кръв”. Обаче идеята, че след сватбата изведнъж ставаме една кръв с някого, извън родното ни семейство, може и да не ни се стори много привлекателна.

Веднага изниква въпросът как да се обръщаме към тази жена, която до вчера е била за нас леля Пенка, от уважение не наричаме по име, прекалено близки сме, за да си говорим на фамилия, а всъщност е родна майка на съпруга ни?

По-досетливите свекърви сами предлагат на снахите си как да се обръщат към тях. Ако вашата не е от тези, текстът по-долу е специално за вас.

1. Дайте й шанс, поне веднъж.
Няма нищо по-хубаво от добрите човешки отношения. Факт! Но отношенията свекърва-снаха понякога излизат извън човечността и доброто възпитание.
Една народна приказка разказва за мъж, който решил да изпита съпругата си, казвайки й, че майка му ще живее на долния етаж в тяхната къща. От съпругата си искал само да й носи храна. Жената дълго го лъгала, че го прави, но след време и с това не й се занимавало. Вдигнала му скандал и се оплакала от капризите на свекърва си. Тогава мъжът й признал, че майка му никога не е била на долния етаж. Там бил оставил само един стар пън, завит с дрехи. „Пън, не пън, щом е свекърва вън!” – отговорила жената.
Изводът е да не бъдем преднамерени. Поне веднъж дайте шанс на отношенията помежду си. Така обръщението може да се появи от самосебе си.

Често се изисква не само интелект, но и висша дипломация да се разбереш със свекърва си. Спорим и се сърдим на собствените си майки, та на други хора ли няма?!

2. На свекървата с любов
По традиция снахата нарича свекървата си майко. Казвайте й така обаче само ако наистина я чувствате такава. Другият случай е открита форма на лицемерие. Някои снахи използват обръщението майко, а всъщност си мислят „...като те почна с точилката...”

За да се обърнете към нея по този начин, припомнете си, че човекът, в когото сте се влюбили, дължи част от качествата и външния си вид на нея. А само един хубав човек може да роди друг хубав човек.

Ако и това не помага, застанете пред огледалото и потренирайте – "майко, майко, майко".

3. Най-добри приятелки
Ако помежду ви има приятелски отношения, спокойно може да си общувате с малки имена. Това е най-честата практика напоследък. Неангажираща е, а и ТЯ никога не може да ви се разсърди. Все пак харесва-не харесва, това е името й.

4. С чувство за хумор
Мамче, маме, маменце – това са обръщения, които също може да използвате. Те са обилно напоени с чувството за хумор, а то доста омекотява и улеснява комуникацията. Веднъж сближи ли се, нищо чудно да ви разкаже „Едно време какви зли свекърви имахме, а сега колко лоши станаха снахите.”

5. Ало, вещице, ехо, свеки, чудовище и други защитени видове
Млади хора се оженили, но момичето така и не казало на свекърва си майко и незнаейки как да се обръща към нея, я наричало „Ало”. С годините старата жена чакала, чакал да чуе това обръщение, но не би. Един ден тя изнесла всичко от дома на младите, което им била давала през годините. Върнала се младата жена и какво да види – празни стаи. Отишла при майката на съпруга си и попитала – „Ало, къде са ми нещата?” А старата жена отговорила: „Ало дало, ало взело!”.

Триковете на свекървата
Свекървите понякога проявяват особена изобретателност. Желаейки да бъдат наречени „майко”, те са способни да измислят невероятни „капани” за своите снахи, само и само това да стане.

Върху подаръка за празник поставят картичка с надпис "От мама Пенка и татко Иван”. А вместо „Честит рожден ден!” тържествено заявяват "Хайде сега, прочети какво пише отгоре."

На някои сватби булката дава залък хляб с мед на свекървата. Тогава бащата на младоженеца на висок глас пита „На кого даваш хляб сега?”

За край пожелаваме на всяка от вас  добра свекърва.