Различните видове палми са едни от най-разпространените стайни растение. Причината – красива са, имат големи зелени листа, които правят атмосферата свежа; отглеждат се лесно. Според формата на листата палмите биват – перестолистни (листата им приличат на опашката на птица) и ветрилообразни (приличат на разтворено ветрило).
Няколко правила за отглеждане на палмите:
Осветеността в стаята
За да расте и да се развива палмата добре, има нужда от много светлина. Но преките слънчеви лъчи не са добър избор. Ако единственото място, на което може да поставите палмата обаче е такова, поне леко го засенчете, като поставите перде на прозореца или някакъв по-висок предмет около саксията, който би могъл да хвърля сянка в определени часове на деня.
Температура
И тук палмата се чувства най-добре в златната среда. Вирее най-добре при температура 18-25 °С. Някои видове предпочитат по-ниски температури през зимата – финикова, хамеропс и ховея. Температурата в никакъв случай не трябва да пада под 5-8 °С.
Листата
Един от основните проблеми при палмите се изразява в изсухване и падане на листата. Това се получава както при преполиване, изсъхване, така и при различни болести или поява на вредители. Повечето палми обичат влага по листата си (драцена). Затова поне веднъж седмично пръскайте палмата с вода чрез шише с пулверизатор. Друг вариант е да я поставите за кратко под струята на душа.
Поливане
Като цяло, почвата трябва да е винаги влажна. При дълго време сухота, краищата на листата започват да покафеняват. При преполиване пък може да се стигне до загниване. Преди да полеете, проверете горния слой на почвата. Никога не използвайте вода, която е с температура по-ниска от стайната. Честотата на поливане зависи от мястото на палмата в стаята, периода (лято, зима). През топлия период поливайте палмата ежедневно, през студения – веднъж на 10 дена.
Влажност на въздуха
Следете въздухът да е достатъчно влажен. Един от признаците, че това не е така, е, когато листата започнат да засъхват и да се цепят.