Колкото повече растем, толкова повече навлизаме в дълбините на домакинството. В опитите си да бъдем безупречни, с времето научаваме за неща, за които в ранните си двадесет години дори не сме и подозирали. Едно от тях е, че не всеки незалепващ тиган е тефлонов.
Второто е, че разликата между тефлонът и керамиката не е просто в цвета. Третото: че всъщност едното е по-вредно за здравето ни.
#Тефлонът е изкуствен материал. В покритието от този материал се съдържа перфлуороктанова киселина, за която е установено, че е канцерогенна, забавя растежа, предизвиква чернодробни проблеми. Керамиката за сметка на това е напълно естествена. Покритието е на глинена основа, която не вреди на здравето ни по никакъв начин.
#Тефлоновото покритие не позволява готвенето на прекалено високи температури. Максимуът е 190 градуса, а при 260 започва да излъчва токсини, които са вредни за здравето ни. Устойчивостта на керамиката е до 450 градуса. След като споменахме високите температури, е редно да опоменем и издръжливостта. Да, тефлоновото покритие е много удобно. Но в случа, че някога сте сглупили и сте решили да бръкнете с вилица в тефлонов тиган, знаете колко лесно се наранява покритието. Без никакъв натиск. Резултатът е бели черти. Оказва се обаче, че въпросните бели черти значително повишават шансa за отделяме на вредни вещества при готвене на високи температури. Керамиката е доста по-издръжлива на подобни външни влияния, които се случват, колкото и внимателни и безупречни да бъдем. Друг позитив на естественото покритие е, че дори и при надраскване, то не вреди на здравето ни.
#Поредно предимство на керамичните съдове е по-бързото приготвяне на храната. Поради по-голямата си дебелина, топлината се задържа за по-дълго време, което пести и ценно време. Не се заблуждавайте, че при керамиката трябва да се слага мазнина. Това не е вярно. Тяхното покритие е незалепващо - точно както и тефлоновото, но без вредните му влияния.
#Още една причина да преустановите ползването на тефлоново покритие е това, че натрупването на отделяните от него токсини в тялото водят до проблеми с щитовидната жлеза и инсулинови проблеми. И последно, но не на последно място: в керамичните съдове храната е по-вкусна!
Помислете за здравето на вас и на близките ви. Керамичните съдове днес стават все по-красиви, все по-цветни. Факт е, че с тях ще спестите и пари - препоръчително е тефлоновият тиган да се сменя веднъж на 2 години, докато керамиката на практика е вечна, тъй като не е обработена с химикали, които да ни навредят. Е, освен ако не я изпуснем на пода. Но това е случва и на най-перфектната домакиня, нали?