Стендъп комедията е изкуството да застанеш пред публика и с помощта на един микрофон и собствената си креативност да направиш представление, с което да разсмееш аудиторията. Но как се появява? 

Смята се, че стендъп комедията произлиза от разказите на Марк Твен в голф клубовете в САЩ, където писателят разсмива членовете със своите реални и измислени истории. Но още преди това е имало прояви на това изкуство като представления на улични комедианти по време на панаири. Те изнасяли представления и ако разсмеят публиката, получавали пари. Имало и събития в музикални зали, където публиката била забавлявана от шегите на креативни артисти. Сценариите трябвало да се редактират предварително и не е било позволено да се осмиват теми свързани с политика и религия. Шегите са приличали по-скоро на истории и анекдоти и е липсвало осмиване и иронизиране.

Всички тези прояви обаче са много далеч тематично от днешните комедийни представления. Съвременният характер на шегите, който напомня на осмиване, се заражда по време на Втората световна война. И познайте къде! На фронта. Заобиколени от ужаса на войната войниците започват да превръщат трагичното в забавно и по този начин издигат смеха в свой спасител. Те се самоиронизират като разказват истории за раните си, осмиват генералите и най-вече смъртта. Може би това е и една от причините да казват, че „смехът удължава живота“. Основна характеристика на днешната стендъп комедия е прекрачването на границите на обществено приетите норми. Точно тази метаморфоза - от допустимото към това, което не е, се случва на фронта. В съвременните комеди клубове ще се смеете на нещата от живота, с които всеки от нас се сблъсква. Комедиантът казва наяве онова, което хората мислят, но е "недопустимо" да обсъждат. Самоиронизирането е един от основните похвати на артистите и е много успешен, може би защото хората се припознават в някои от осмиваните ситуации. Шегите често са свързани със секса, смъртта, както и с политиката, религията и др.

Развитието на стендъп комедията се случва едновременно с това на радиото и телевизията. Така комедиантите достигат от разстояние до публиката си. Днешно време може да се посмееш на комеди представления, както на живо, така и в youtube, по телевизията, слушайки подкастове и т.н. Познаваме много големи имена в стендъп комедията, които достигат до цял свят посредством радиото, телевизията и интернет. Такива са Уди Алън, Еди Мърфи, Кевин Харт, Анди Кауфман, Стивън Райт, Робин Уилиамс и др.

Какво е усещането да си част от публиката?

Както знаем, „смехът удължава живота“. Е, ако редовно ходиш на стендъп комеди представления, със сигурност ще доживееш сто години. Мислех си, че ще ми е скучно, честно казано, представях си плоски шеги, просто разказвани на сцена. Изобщо не е така. Комедиантът превръща всеки аспект от живота ти. Историите, които разказват колкото невъзможни, толкова и възможни ни се струват. Да си комедиант сякаш означава да оцветиш ежедневието на аудиторията си чрез осмиване на ежедневни ситуации.