Живеем в интересни времена - можем да преглеждаме безкрайно много страници на таблетите и телефоните си. Имаме достъп до архивите на онлайн статии и новини. И докато това ни позволява да четем повече от всякога, има разлика между четенето онлайн и прочитането на книга. Според "The Telegraph", докато възможностите за получаване на информация днес са наистина много, качеството й значително намалява. Да изчетеш нюсфеда си във Фейсбук не е същото, като да прочетеш нещо от Толстой. Жалко е, защото да прочетеш хубава книга е не просто забавно:

1. Четенето обогатява речника ти

При изследване проведено от Rhode Island Hospital, сравняващо две групи 8-месечни бебета, те открили, че бебетата, на които е четено, разбират 40% повече думички от останалите. Същата разлика се наблюдава и при възрастните.

2. Прочитането на роман повишава капацитета за работа на мозъка в продължение на дни

Изследване, направено от Emory University открива, че четенето на книга може да повиши неврологичните промени във връзките в мозъка, които действат като мускулна памет и остават дни наред. Романът не само може да те постави фигуративно на мястото на друг човек, но и чисто биологично.

3. Четенето предотвратява развитие на болести като Алцхаймер и деменция

Повишената мозъчна дейност може да е полезна и за други неща - разнообразни изследвания са доказали, че възрастните, които имат хобита, стимулиращи мозъка - четенето на книги, например - е по-малко вероятно да заболеят от Алцхаймер. Мозъкът е орган - така, както упражненията заздравяват сърцето, четенето заздравява мозъка.

100-те книги, които всеки трябва да прочете >>

4. Четенето ни пази от стреса

Разхождате ли се, за да се отпуснете? Или може би слушате музика? От The University of Sussex смятат, че вместо това е по-добре да почетете. Оказва се, че книгите са най-добрият начин да се преборите със стреса - при това ефектът е налице само след 6 минути.

5. Четенето гарантира по-добър сън

Четенето на книга е един от най-ефективните начини да успокоите ума си и да заспите спокойно. Ярката светлина сигнализира на мозъка, че е време да събужда тялото. Четенето на книга на приглушена светлина има точно обратния ефект - подготвя мозъка за сън.

6. Четенето те прави по-съпричастен към съдбите на другите

Ако четеш, вероятно си по-съпричастен към битките на другите. Изследване доказва, че когато се увличаме по художествената литература, ни е по-лесно да симпатизираме на другите и да се поставяме на тяхно място. Емоционалната интелигентност лесно се пренася и в реалността, където можем да приложим същата загриженост и в съвсем действителни отношения с други хора.

Където писателите живяха >>