Ако сте начинаещи в занаята, значи трябва да попивате всяко изречение от материала, ако ли не – той ще е само опреснителен...
Когато отделяте белтъка от жълтъка, трябва да бъдете много прецизни и внимателни – дори и малки остатъци от жълтъка няма да позволят на констистенцията на белтъка да стане гладка и плътна.
Пресните яйца са задължителна предпоставка за отлични резултати при приготвянето на каквото и да е ястие. Случаят не прави никакво изключение.
Както повечето рецепти, които включват използването на яйца, и тук е добре да извадите половин час преди разбиването продуктите от хладилника, за да придобият температурата на помещението. Това ще спомогне за по-бързото разбиване на белтъците.
Съдът, в който ще биете белтъците трябва да е перфектно подсушен. Дори една единствена капка вода може да доведе до не доброто разбиване.
Още нещо важно за съда - освен, че трябва да е добре подсушен, трябва да подберете материала, от който е направен внимателно. Най-неподходящите съдове за разбиване на яйца са алуминиевите купи и дървените. Първите могат да доведат до посивяването на белтъка, а вторите лесно абсорбират мазнините, а и трудно се измиват добре, което е предпоставка за неуспешен опит за разбиване на белтъци. Най-подходящият материал си остава медта.
Професионалните готвачи, а сигурно и вашата майка може да ви кажат за някои хитрости, които помагат на белтъците по-лесно да се превърнат на сняг – добавянето на щипка сол или пудра захар. По този начин снегът става по-гъст, а и ще изглежда, че сте прекарали часове в кухнята.
Киселите неща като оцет и лимонов сок също ще помогнат за бухването на сместа. Съотношението оцет/лимонов сок – белтъци е половин с.л. към 4 белтъка.
Ако оставите разбитите белтъци те ще загубят обема си и ще спаднат. Това е причината пухкавата смес да се приготвя непосредствено преди използването й в сладкиши и други.
Златно правило при разбиването с миксер е да започнете на най-ниската степен и постепенно да увеличавате. Ако започнете отзад напред, може да останете неприятно изненадани.