21-ви март е Международен ден на хората със синдром на Даун. По цял сват хората обуват шарени чорапи, за да покажат, че светът е шарен! 

Открихме, че детето е със синдром на Даун. Изплашени сме. Какъв живот ще има то?

Ситуация, с която се сблъскват много родители. Каква е причината? Във всяка клетка на носителите на синдром на Даун има по 47, вместо обичайните 46 хромозоми. Дали една хромозома повече трябва да направи някого различен или още по-лошото - нещастен?

Скрийнинг тест за синдром на Даун се извършва в първия триместър от бременността. Тестът е кръвен. Извършва се и ултразвуков преглед, на който се наблюдава дебелината на нухална транслуценция, кръвният поток през сърцето на плода, назалната кост, дали има фетална анатомия и др. тестът може да се направи и между 14-та и 20-та седмица и 6 дни. Изследването показва дали плодът е изложен на повишен риск. Това обаче не означава, че няма малък шанс бебето все пак да се роди със синдром на Даун. И въпреки всичко...

Децата със синдром на Даун могат да живеят щастливо. И всеки може да направи нещо, за да стане животът със синдром на Даун възможенЕто какво послание изпрати дете със синдром на Даун към своята майка: 

"Скъпа, мамо!
Не се страхувай! Детето ти ще може много неща. Например - да те прегърне, да говори и да ти каже, че те обича.
...
Детето ти ще бъде щастливо. И ти ще бъдеш щастлива!"