Безсънието, стресът, физическото изтощение след боледуване или нередовно хранене  се отразяват върху косата. Тя става суха и оредява, поради недостиг на белтъци. Губи блясъка си и се накъсва поради липса на селен, сяра, фосфор, силиций. Възпалителни огнища в синусите, грануломи, проблеми в жлъчния мехур и заболявания на щитовидната жлеза също може да причинят оредяване на косата и оплешивяване.

Храната, с която се храните, влияе на косата. Не забравяйте за овесени ядки, ръжен хляб, царевица, риба, орехи, цитрусови и горски плодове, спанак, наред с варивата, зелето, пилешкото месо, лука, тиквата, яйцата, гъбите.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Не бройте падналите си косми, но нормалното е около 50-100 косми да падат за денонощие. Каквато и да е причината за косопада при вас, масажирайте с търпение скалпа си.

Нежният масаж усилва кръвния поток към космените фоликули и съдейства за растежа на косата. Освен това създава усещане за релаксация и успокоение. 

Водата е много важна за косата

Изплакване на косата за блясък

Веднага след шампоана влажната коса се облива с билков извлек.

- За руса коса: лайка, невен, бял равнец

- За тъмна коса: магданоз, розмарин, босилек

Снимка:Thinkstock/Getty Images

По една супена лъжица от билките се поставят в керамичен съд и се заливат с вряла вода. Похлупват се, оставя се да престоят през нощта. На сутринта се прецеждат. Полученият извлек се употребява след сутрешния душ за обливане на косата за блясък.