Главен готвач от Индия, глинена тандура, съкровищница от автентични подправки – това е кухнята на ресторант „Кохинор“ в едно изречение. Но мястото е много повече. Тук от всяко ъгълче надничат фигурки на слонове, а шарените мъниста звънтят и улавят слънчевите лъчи, проникващи в зимната и лятната градина. 

Снимка: Росица Николова

В рамките на фестивала Sofia Restaurant Week тук може да опитате пиле Анджуна – леко люто филе в екзотичен сос от манго и кокосово мляко или да се подсладите с Гаджар ка халва - традиционен индийски сладкиш във формата на топчета от моркови, индийски подправки и кокосови стърготини. Двете менюта може да видите в детайли тук.

Ястията са любопитни не само на вкус, но и като начин на приготвяне. Решихме да влезем в кухнята на главния готвач Инам Улах Хан, за да видим как се приготвя част от менюто за фестивала. Оказва се, че когато знаеш как се случват нещата, ти е в пъти по-вкусно.

Снимка: Росица Николова



Всяко ястие се приготвя на момента. Индийците не ядат преседяла храна! Ако това се случи, се променя консистенцията, сгъстяват се сосовете и т.н. Съдовете, в които се поднася храната, са с нагреватели, което позволява тя винаги да е топла. Щом вече сме сигурни в свежестта – да поръчваме!

И двете салати в менютата за тазгодишното участие на "Кохинор" в Sofia Restaurant Week са зеленчукови. Основните ястия обикновено са с ориз или с леща. Този път обаче предлагат нещо по-интересно - Палак панир - домашно приготвено индийски сирене със спаначено пюре. Сиренето е биволско и от него се поставят малки кубчета в соса. Интересен факт е, че то се произвежда в Сливен и е само за износ за Англия. Може да го опитате единствено в „Кохинор“ и най-много в още 2 други ресторанта в България. Тъй като тази година времето е по-топло, в менюто влиза и анджуна – приятно, леко пилешко ястие с нектар от манго.

Снимка: Росица Николова

Инам Улах Хан приготвя ориз масала с подправки, които се мелят на място. Вдясно от котлоните, на които готви, има множество кутии с разноцветни аромати. Малките зрънца синап могат лесно да се разпознаят в чинията. Също и листенцата кориандър. Останалото се превръща в летлив облак от аромати, който се е настанил съвсем леко над ориза, за да го превърне в истинска вкусова експлозия. Инам е женен за българка. И макар тук да е главен готвач, вкъщи готви тя.

От другата му страна е голямата глинена пещ, наричана тандури. В него се пече известният индийски хляб нан. Трябва да бръкнеш вътре, за да го залепиш за стената на пещта и да се пече, а при засилена работа тандури развива 400 градуса.

Всеки ден в нея се изсипват по 16 кг въглища. В пещта месата и зеленчуците се пекат, забучени на метални шишове, които се забиват в жарта. Като се загряват, те пекат месото отвътре. А отвън то се пече от пещта.

Снимка: Росица Николова

 

Като комплимент към менюто получавате Пападъм - хрупкав индийски чипс от нахутено брашно. Приготвят го пред очите ни за секунди. Сервира се с манго чътни (сладко-кисел сос от манго).

Снимка: Росица Николова

Сладоледът Кулфи е нещо, което не бива да пропускате да опитате тук. Продава се дори и зимата, а много хора идват в ресторанта само заради него. Прави се от кондензирано мляко, сметана и шам фастък. Приготвя се като крем брюле - на много бавен огън, с много бъркане. Много млечен и плътен, прилича на известната индийска напитка ласи, но е с консистенция на сладолед.

Снимка: Росица Николова

Ако искате да се докоснете до индийската кухня, центърът на София (ул. „Княз Борис I“ 7) е подходящо място. В "Кохинор" не адаптират храната за българския вкус, а запазват автентичния, но се подписват със собствения си кулинарен почерк.