Качеството на живота на жената зависи от няколко важни показатели, сред които на първо място се нарежда здравето, следвано от социалното и материално благосъстояние, от образователния ценз, както и от икономическия и политическия статус, който съответната държава, съобразно законови уредби и предписания, отрежда на жените. Има страни, в които да си жена, е благословия. Но има и такива, където животът на жената е истинско проклятие. Да видим кои са те:

Йемен

Световният икономически форум (СИФ) класира малката близкоизточна държава Йемен като най-лошото място за живеене на жените от 136 страни, включени в списъка. Достъпът до образованието за момичетата в Йемен е силно ограничен, тъй като много от тях са омъжвани, още преди да са навършили 18-годишна възраст. В резултат женската грамотност в тази страна остава на ниво до 35%.

Пакистан

Според Доклада на СИФ Пакистан е държавата, определена за второто сред 136-те страни по света най-лошо място за живеене на жените по отношение на икономическото им участие в живота на страната.

>>>

Индия

Широките граници на Индия и силно вкоренените древни традиции, свързани с патриархалния модел, са сред основните фактори, определящи не особено благоприятните условия на живот за жените в тази страна. Въпреки равните права на съществуване, които жените тук притежават в съответствие с Конституцията на Индия, на практика те нямат такива. Трудностите, които индийките срещат по пътя на своята реализация не са малко. Освен това 68 % от женското население на Индия страда от някакъв вид домашно насилие. Стряскащ процент, който дори продължава да расте. Във втората по-големина държава в света за жалост все още продължава традицията да не се гледа с добро око и на децата от женски пол. Според проучвания на The Lancet около 300-600000 бременности с женски фетуси биват прекратявани всяка година.

Ирак

Противно на това, което мнозина си мислят, войната в Ирак не е довела до подобряване на социалния и икономически статус на иракските жени. В Ирак все още няма жена, назначена на висш държавен пост. Освен това през последните 30 години броят на жените сред заеманите работни места непрекъснато намалява. 40 % от жените са неграмотни. Има региони, като Кюрдистан например, където 70 % от жените са претърпели генитално осакатяване. В Ирак едно на всеки пет момичета е принудено да се омъжи между 15 и 19 години.

>>>