Качеството на живота на жената зависи от няколко важни показатели, сред които на първо място се нарежда здравето, следвано от социалното и материално благосъстояние, от образователния ценз, както и от икономическия и политическия статус, който съответната държава, съобразно законови уредби и предписания, отрежда на жените. Има страни, в които да си жена, е благословия. Но има и такива, където животът на жената е истинско проклятие. Да видим кои са те:

Йемен

Световният икономически форум (СИФ) класира малката близкоизточна държава Йемен като най-лошото място за живеене на жените от 136 страни, включени в списъка. Достъпът до образованието за момичетата в Йемен е силно ограничен, тъй като много от тях са омъжвани, още преди да са навършили 18-годишна възраст. В резултат женската грамотност в тази страна остава на ниво до 35%.

Пакистан

Според Доклада на СИФ Пакистан е държавата, определена за второто сред 136-те страни по света най-лошо място за живеене на жените по отношение на икономическото им участие в живота на страната.

>>>

Индия

Широките граници на Индия и силно вкоренените древни традиции, свързани с патриархалния модел, са сред основните фактори, определящи не особено благоприятните условия на живот за жените в тази страна. Въпреки равните права на съществуване, които жените тук притежават в съответствие с Конституцията на Индия, на практика те нямат такива. Трудностите, които индийките срещат по пътя на своята реализация не са малко. Освен това 68 % от женското население на Индия страда от някакъв вид домашно насилие. Стряскащ процент, който дори продължава да расте. Във втората по-големина държава в света за жалост все още продължава традицията да не се гледа с добро око и на децата от женски пол. Според проучвания на The Lancet около 300-600000 бременности с женски фетуси биват прекратявани всяка година.

Ирак

Противно на това, което мнозина си мислят, войната в Ирак не е довела до подобряване на социалния и икономически статус на иракските жени. В Ирак все още няма жена, назначена на висш държавен пост. Освен това през последните 30 години броят на жените сред заеманите работни места непрекъснато намалява. 40 % от жените са неграмотни. Има региони, като Кюрдистан например, където 70 % от жените са претърпели генитално осакатяване. В Ирак едно на всеки пет момичета е принудено да се омъжи между 15 и 19 години.

>>>

Непал

Навсякъде по света жените обикновено имат по-дълга продължителност на живота от тази на мъжете. Съществува обаче една единствена нация, където това не е така и тя се намира в Непал. Жените тук все още живеят под опеката на своите съпрузи, бащи и синове. Още в началото на живота им родителите им определят бъдещия им съпруг. Ако момичета не са встъпили в брак като тийнейджърки, семействата им ги продават на трафиканти с цел проституция. Що се отнася до здравето, жените са изложени на огромен риск от заразяване с ХИВ, 74% от заразените са жени. Водеща причина за смъртността на жените на възраст между 15-49 години са самоубийствата. Едва 25 % от жените в Непал са записани във висши учебни заведения.

Перу

Физическото насилие срещу жените тук е световен проблем. Според данни на Световната здравна организация  61 % от жените са били и продължават да бъдат жертва на физическо насилие. Според същата организация 52 % от перуанските жени са били подлагани на побой от собствените им съпрузи.

>>>

Турция

Турция се нарежда на 36-то място в Индекса на хубавия живот според два важни фактора: удовлетвореност от живота и равенство между половете. Това се казва в доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В сравнение с мъжете, които представляват  70% от работната ръка в Турция, едва 29 % от турските жени работят.

Судан

В Судан смъртността на жените при раждане е изключително висока: 2054 на 100 000 раждания. Друг сериозен проблем е, че 88 % от суданските жени са неграмотни. Законите на страната налагат над жените множество ограничения, сред които са: забраната да носят панталони, да влизат в една кола с мъж, освен ако не е техен съпруг, да ходят с открити лица. Нямат права да се защитят, дори и ако бъдат изнасилени.

>>>

Афганистан

Според статистиката на ООН Афганистан е една от най-лошите страни за живот за жените. 80 % от браковете са принудително сключени, а 57% от жените са омъжени преди да навършат 16 години. Процентът на смъртност при раждане е много висок - 1 на всеки 11 раждания, факт, заради който средната продължителност на живот на жените е едва 44 години. Основната причина за това е насилието в семейството и липсата на лекарства заради продължителната война. Изнасилването и в тази страна не може да бъде доказано, поради което не е и наказуемо.

Демократична Република Конго

Демократична република Конго е опасно място за живене не само за жените, но и за всеки един гражданин на Конго. Изнасилванията и сексуалните посегателства тук са често срещано явление. В Демократична република Конго на ден се изнасилват 1152 жени, пет от които умират по време на насилието. Жените тук често биват заклеймявани и прогонвани от мъжете си със забраната да се завърнат вкъщи или да виждат децата си. В тази страна също е широко разпространено отвличането на жени и момичета, които са продавани като секс робини. Жените са неграмотни и нямат право да вършат нищо, без разрешението на съпрузите си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement