Интересно е как предмет от ежедневието ни може да се превърне в произведение на изкуството, запазвайки предназначението си, разбира се. Трудно е да си представим как тоалетна или писоар могат да изглеждат арт, но галерията ни е доказателство, че модерният свят, в който живеем, може и знае всичко.
А сега си представете, че на много места по света не само не съществуват подобни арт инсталации, а хората нямат достъп до елементарни санитарни помещения, без които животът ни днес е немислим. Точната цифра е 2,4 млрд. През 2015 г. 2,4 милиарда души по целия свят не разполагат с нормални хигиенни условия. А днес е Световният ден на тоалетната, който всъщност е създаден като кампания за мотивиране на милиони хора по целия свят за решаване на проблеми, свързани с канализацията и хигиенните условия. Денят се отбелязва на 19 ноември от 2001 г. от Световната тоалетна организация. С резолюция на ООН, Световният ден на тоалетната се отбелязва като официален Международен ден на ООН.
Липсата на канализация въздейства върху безопасността на човешкото здраве. Причина е и за разпространяване на множество заболявания като диария и шистозомиаза. 58% от случаите на диария са породени от липсата на течаща вода, лоша хигиена и липса на навик за миене на ръцете. През 2013 г. около 340 000 деца на възраст под 5 години са починали от диария, поради липса на канализация и течаща вода. Чрез осигуряването на достъп до тоалетна смъртността намалява наполовина.
Липсата на тоалетна в домовете в развиващите се страни е причина за задържане на физиологичните нужди от момичета и жени, които изпитват страх от изнасилвания и тормоз. Чрез Декларация на хилядолетието на ООН от 2000 г. се работи за повишаване на безопасността и достъпа до тоалетни. През 2015 г. 700 милиона души по целия свят не успяват да получат достъп до канализация.
Арт инсталации, които ни карат да се замислим за жените, които задържат физиологичните си нужди от страх
19 Ноември 2019
15 снимки
Снимка:
profimedia.bg
15 снимки
Ключови думи: