С настъпването на есенно-зимния сезон и захлаждането на времето се учеличават случаите на острите респираторни заболявания.

Синузитът е именно такова заболяване, което засяга хиляди хора по целия свят. То е често срещано и води до нетърпимо главоболие, усещане за тежест в главата и намалена трудоспособност. 

Всеки, който е преживял възпаление на синусите е запознат с дискомфорта, който може да предизвика, както сериозните физически и емоционални трудности.  

Вижте всичко най-важно за синузита - как да го разпознаем и лекуваме правилно:

 

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА СИНУЗИТЪТ?

Синузитът е възпаление на тъканите, които покриват синусите – четири чифта кухини в лицето (в областта на челото, бузите и носа). 

Снимка: Canva

Обикновено тези кухини са пълни с въздух, но при инфекция се запушват и пълнят с течност, което причинява болка и натиск в лицето, запушване на носа и други неприятни симптоми.  

Основната причина за синузит най-често е обикновената настинка, но заболяването може да бъде предизвикано и от вируси, бактерии, гъбички и алергии.

ПРИЧИНИ И СИМПТОМИ НА СИНУЗИТА

Синузитът може да се развие в резултат на вирусни инфекции като настинка или грип, бактериални инфекции (например Streptococcus pneumoniae) или алергии. 

Основните симптоми включват:

  • Постоянна болка и тежест в лицето, особено в областта на челото, бузите и носа.
  • Запушен или течащ нос с гъста, често зеленикава слуз.
  • Главоболие, което се влошава при навеждане.
  • Болки в зъбите и ушите.
  • Температура
  • Кашлица, която често се усилва през нощта.

Тези симптоми могат да варират в зависимост от тежестта на заболяването и от това дали инфекцията е остра или хронична. Острият синузит обикновено трае до четири седмици и най-често е причинен от вируси.  

Хроничният синузит продължава повече от 12 седмици и обикновено се причинява от бактериални инфекции.

КАКВИ СА ВИДОВЕТЕ СИНУЗИТ?

Синузитът може да бъде класифициран по няколко критерия. Най-често са: