С кълнове от грах, екзотични плодове и хляб от квас, това са храните, за които специалистите твърдят, че със сигурност можем да се храним здравословно. Как да изберем подходящата храна с ограничен бюджет обаче?
Много хора асоциират здравословната храна именно с харчене на много пари. Чия, спирулина, био храни, сурови десерти със сушени плодове - все неща, които могат да ни донесат енергия и тонус, но нужно ли е да харчим цялата си заплата?
Ето няколко трика за здравословно хранене, без да изхарчим цялата си заплата:
1. Планирайте храненията си
Планирайте храната си за седмицата предварително. Това ще ви помогне да си направите списък за пазаруване и да избегнете импулсивните покупки. По този начин ще намалите и разхищението на храна.
2. Купувайте в по-големи количества от насипните храни
Купувайте основни продукти като ориз, боб, макаронени изделия и овесени ядки в насипно състояние. Това често е по-изгодно, отколкото да купувате по-малки вече пакетирани количества.
3. Местни продукти
Купувайте плодове и зеленчуци, които са сезонни, защото са по-лесно достъпни. Обикновено те са по-пресни.
4. Сезонни плодове и зеленчуци
Със сигурност пресните плодове и зеленчуци, които са в сезон, са на по-ниски цени от другите, които не можем да срещнем навсякъде. Те дори са и по-свежи.
5. Замразени зеленчуци и плодове
Замразените плодове и зеленчуци могат да бъдат по-достъпни от пресните, а и можете да ги съхранявате по-дълго.
6. Алтернативни марки и брандове
Помислете за закупуване на продукти от различни марки, от тези към които сте привикнали. Понякога цената не определя качеството.
7. НЕ на стотиците левове за протеини
Яйцата, бобът, лещата и консервираната риба тон са достъпни източници на протеини. Помислете дали да не ги включите в храната си, вместо за закупувате изкуствено извлечен протеин на прах.
8. Ограничете преработените храни
Преработените храни и полуфабрикатите са скъпи и по-малко здравословни. Хранете се с пресни продукти.
9. Предварителна подготовка на храната
Приготвяйте големи количества от храната, която обичате. Или поне си правете заготовки за следващото ядене. Така ще спестите и време.
10. Сравнете цените
Обърнете внимание на единичните цени, когато пазарувате. Вероятно същите продукти в друг магазин са на по-ниска цена.
11. Използвайте купони и ваучери
Търсете купони, отстъпки и разпродажби. Много магазини за хранителни стоки предлагат опции за лоялни клиенти и карти за допълнителни отстъпки.
12. Ограничете храненето навън
Храненето навън може да бъде по-скъпо от приготвянето вкъщи. Запазете хапването навън за специални случаи и се съсредоточете върху приготвянето на храна у дома.
13. Ограничете напитките
Водата е най-здравословната и най-бюджетна напитка. Ограничете покупките на сладки напитки, газирани напитки и скъпи кафе напитки.
14. Пазарувайте разумно
Избягвайте да пазарувате, когато сте гладни, тъй като това може да доведе до импулсивни покупки. Придържайте се към списъка си за пазаруване и се съобразявайте с бюджета си.
15. Отглеждайте сами
Помислете за отглеждане на някои билки или зеленчуци у дома. Терасата може да бъде добра опция.