Никой не иска да стои часове наред в задръствания - особено след като изследванията показват колко вредно може да бъде това за здравето ни. Дългите ежедневни пътувания могат да оставят малко време в натоварените работни дни за пътуващите, които обикновено са по-малко физически активни, с наднормено тегло, пият повече алкохол и в резултат на това спят лошо.

Изследване установи, че стоенето в задръстванията може да повиши кръвното налягане - но не от неудовлетвореност, а заради замърсяването на въздуха, който шофьорите вдишват.

Никъде тези последици за здравето не се усещат толкова силно, колкото в Южна Корея - страна, за която се смята, че има едно от най-дългите средни времена за пътуване до работа и най-високите нива на депресия.

Въпреки това са проведени малко изследвания на въздействието на дългите пътувания до работа върху здравето на населението в Азия, както и за да се разбере как физическите последици могат да допринесат за лошо психическо здраве, като например депресия.

Ново проучване, обхванало повече от 23 000 души, коригира този пропуск, като установи, че при южнокорейците, които пътуват до работа повече от час, вероятността да изпитат симптоми на депресия е с 16% по-голяма, отколкото при тези, които пътуват по-кратко - до 30 минути.

Донг-Вук Лий, изследовател в областта на общественото здраве в университета Инха в Корея, и колегите му са проучили данните за участниците в трудоспособна възраст от Петото корейско изследване на условията на труд - национално представително проучване, проведено през 2017 г.

Участниците в проучването отговориха на въпроси, базирани на петстепенния индекс за благосъстояние на Световната здравна организация, въз основа на който изследователите оцениха тяхното психично здраве.

Средното дневно време за пътуване до работното място е било 47 минути. Това се равнява на почти 4 часа пътуване до работа седмично, ако хората работят 5 дни.

Една четвърт от 23 415 респонденти съобщават, че изпитват депресивни симптоми, преценени по резултатите от индекса - далеч от лекарска оценка или каквато и да е диагноза.

Връзката между дългите пътувания с часове и по-лошото психично здраве сред мъжете е най-силна при тези, които не са женени, работят повече от 52 часа седмично и нямат деца.

Сред жените дългото време за придвижване до работното място е най-силно свързано с депресивните симптоми сред работещите с ниски доходи и тези с деца.

"При по-малко свободно време хората може да не разполагат с достатъчно часове, за да се освободят от стреса и да се борят с физическата умора чрез сън, хобита и други дейности", казват изследователите.

Въпреки че при анализа са взети предвид възрастта, седмичното работно време, доходите, професията и работата на смени - все фактори, които биха могли да окажат влияние върху психичното здраве на човека - много индивидуални рискови фактори за депресивни симптоми, като например семейната история, не са могли да бъдат отчетени.

Данните от националното корейско проучване също така не уточняват видовете транспорт, които пътуващите използват, пише още БГНЕС. Преминаването от шофиране към активен транспорт, като например колоездене или ходене пеша, обаче може да подобри психичното здраве на пътуващите до работа, установи проучване от 2018 г., проведено сред близо 4500 участници в проучване във Великобритания.