Новина за увеличаване с 15% на учителските заплати зарадва много учители в България. Увеличението влиза в сила със задна дата. И така минималната учителска заплата става 1709 лв.

Такава ще е сумата и за всички останали педагогически специалисти - ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.

По определение "учител" е професия, упражнявана от хора, които преподават своите теоретични знания и практически умения на учениците. Те работят в сферата на образованието.

Вярваме обаче, че за да си учител, трябва да влагаш много повече от знанията си. Любовта си - защото работиш с деца. И душата си - защото оформяш нехните характери и влияеш на бъдещия им живот. 
В годините сме се срещали и сме правили интервюта с много учители, които правят всичко това. И ако признателността към тях трябва да се изрази в увеличение на заплатата, то тези хора със сигурност го заслужават. 

Ето и личните им истории

Иглика Атанасова е завършила науки за земята и физиката в престижния колеж "Уелзли" в САЩ. Но вместо да гради кариера в чужбина, избира да се отдаде на мисията да направи българското училище едно по-добро, сигурно и окриляващо място както за децата, така и за техните учители. Трупа безценни знания и умения в "Харвард", а ги споделя с децата в училище в село Орешене.

 

 

Карина Азизян се насочва към просветителската професия след четиримесечно приключение в Азия, където живее известно време във Виетнам, Малайзия и Индонезия. Именно там се научава да слуша сърцето си и става учител.

 

 

 

Светлана Дъбенска е истинско вдъхновение за учениците си в Карлово. Тя не просто харесва контакта с децата, но и счита и намира за прекрасно един учител да може и да вижда как променя духовния свят на учениците си. 

 

Учителката Александра Георгиева попадна в светлината на медийните прожектори през юни 2018 г., когато дава на първолаците си в бургаското училище „Пейо Яворов“ много вдъхновяваща домашна за лятото.

 

 

Силвия Райнли прекарва 20 години от живота си в Швейцария - страната мечта за мнозина българи. Но избира да се върне на село, в България и да бъде учител по английски и биология. Защото за мечтите времето и границите не съществуват - те просто следват сърцето ти.

 

 

 

"Нося си бележник. Знам, че е старомодно да записвам, но смятам, че учител без бележник, не е истински учител." Това казва ивелина Пиралкова, която не обича да размахва пръст на учениците. 

Някои учители се учат и от учениците си. Емил Джасим е научил 5 важни неща от своите ученици. 

Гергина Митова, преподавател в 200 ОУ „Отец Паисий“, с. Лозен. Тя е учител в продължение на 40 години. 

Мануела Денова от Габрово също има силна лична история. Тя е учител, който е избрал да преподава на наши малки сънародници далеч от родината. Живее и работи в Нидерландия и е преподавател по български език и литература в българското училище „Св. Св. Кирил и Методий” в гр. Лайден. 

Петър Пройков завършва Международни икономически отношения във Варна, след което работи за неправителствена организация, когато намира своето призвание. За него това е да бъде учител.