Тръгването на детска градина е емоция, която завладява много родители. Обикновено освен  голямото вълнение и ентусиазъм има и голяма доза страх и притеснение от всички промени, които ще настъшят.

Марина Тодорова от  е слухови-речеви терапевт, която дава ценни съвети за адаптацията на малчуганите специално за ladyzone.bg. Освен специалист, тя има и личен опит със своите момчета. А какво по-ценно от практични съвети, преживени в лична история!?  

СПОДЕЛЕН ЛИЧЕН ОПИТ

Ще споделя хитринки, които приложих в този момент, за да помогна на детето си да преживее леко този момент.

  • Ролеви игри

Използвах героя си в игрите, за да говоря за детската градина. Описвах сградата, разказвах за двора, говорех за игрите с приятелите ми там с такъв захлас, че момчето ми толкова повярва на разказа, че винаги в края на игрите казваше: „О, аз също ще ходя на градина!“. Приемах това за голям успех, защото изричаше съгласието си на глас. 

  • Емоциите

Често говорех за емоциите и страховете, които изпитвам, за да се научи и той да назовава своите, а и за да разбере как точно се чувства. Отварям скоба, за да кажа, че съм сигурна, че децата се страхуват от новото, което ги очаква, а не от самия престой в детската градина и в този ред на мисли трябва да се говори за страховете

 

  • Ритуал за раздяла

Започнах да му казвам "чао" на всяко излизане, дори и за да отида само до магазина. В началото се разплакваше на всяко мое тръгване и ме очакваше на вратата. С времето  виждаше, че се връщам след кратък период от време и започна да се заиграва. В следващ етап само питаше къде отивам и първи ми казваше "чао“. 

 

  • Личен избор

Дадох му свободата да избере сам раничката и пижамата, които да носи в детската градина и сега гордо разказва на всички, че тези неща са специално за там.

  • Лична вещ

За да не привиква да носи собствена играчка, реших да занесе своето шише за вода в детската градина и по този начин да има предмет, който да бъде лично негов, ежедневно използван и необходим. 

 

  • Помощни средства

На пазара се предлагат много книжки и материали, които помогнат в адаптацията. Проучих внимателно това, което се предлага и се спрях на книжка и карти. Замених имената на героите в книжката с неговото и на членовеното на семейството ни. По този начин той помисли, че книжката е специално писана за него и дори започна да посочва с които играчки ще играе, кое е неговото шкафче и т.н.

  • Магнитен календар

Изработих календар, на който са нарисувани дните. От понеделник до петък е нарисувана детската градина, а събота и неделя имат картинка на дом, семейство, парк и игри. Има едно човече, което в случая е той и се премества от ден на ден. По този начин сам може да проследи колко дни остават до почивните и, че в края на седмицата ще има време само за нас.

  • Отворените въпроси

Винаги когато взимам детето от детска задавам следните въпроси „С коГО игра днес?“, ‚На какво игра днес?“, „Кое беше най-забавното от деня? А имаше ли нещо неприятно?“, „Коя храна ти хареса най-много?“ и т.н. Старя се да задавам въпроси, с които да получа отговор с описание на деня му, а не просто дали е ял, слушал, играл и т.н.

Подготовката за детска градина не е лесна работи и изисква търпение от всички членове на семейството. Никой не може да каже колко дълго ще продължи, защото всяко дете е различно и приема новостите по различен начин. Истината е, че тъгата, която децата изпитват, е нещо съвсем очаквано и са пример за това, че имате силна връзка с Вашето дете.

С търпение ще помогнете на детето да преодолее този момент, а след това ще наблюдавате промените, които ще настъпят у него – увереност, самостоятелност, социални умения и много полезни навици.

СТЪПКИ ЗА ПО-ЛЕСНО ТРЪГВАНЕ НА ДЕТСКА ГРАДИНА

Стъпка 1:
Уеднаквете режима вкъщи с този на детската градина. Този елемент от подготовката е изключително важен, защото по този начин детето ще се чувства сигурно и ще свързва дневния режим с този вкъщи.

Стъпка 2:
Говорете, говорете и пак говорете

Ежедневно споменавайте детската градина, говорете за заниманията там, споделяйте опит като родител. Разкажете на детето, за малките масички, столчета, многото играчки и деца, с които ще играе, както и за госпожите, които ще се грижат за него с много обич и внимание.

Стъпка 3:
Покажете детската градина

Отидете до детската градина през някой хубав ден, в който децата са на двора. Нека вашето дете види колко щастливи са те там. Покажете му лицата им, нека види усмивките им и усети щастливата атмосфера около детската градина.

Стъпка 4:
Другите деца също ходят на градина

Дайте пример с дечица, които са приятели на вашето дете, които вече посещават градинска група. Обяснете, че те са големи и затова ходят там. Нека детето си създаде усещането, че да ходиш на детска градина е привилегия, а не задължение. 

Стъпка 5:
Клишетата винаги казват истината – ЗАПАЗЕТЕ СПОКОЙСТВИЕ

Покажете на детето, че вие сте спокойни от тръгването на градина. Нека усети вашето спокойствие, за да приеме, че това е естественото развитие на порастването му.

  • От село Орешене до Харвард - българската учителка, която не просто учи децата
  • Четящо дете в ерата на смартфоните – мисия възможна
  • Кои са най-предпочитаните дестинации за образование след пандемията
  • Познайте кои са тези български звезди като първокласници
  • Как децата на известните тръгнаха на училище
  • Топ 5 съвета за плавен преход към работа след ваканцията
  • Първолаче - внучката на Катето Евро е облечена в народна носия за 15 септември
  • Ивелина Пиралкова, учител: Винаги чета, вместо да седя на телефона
  • 13 неща, които искам детето ми да знае, когато тръгва на училище
  • Кажете тези неща на ученика днес, за да стане достоен човек утре!