„Всеки един от нас на моменти е токсичен“, единодушни са специалисти. Когато говорим с токсичност, трябва да уточним, че такава присъства както в личните отношения, така и в работната среда.

Червените флагове са знаци, които не трябва да отбягваме. Сред тях са и токсичните хора. А какви са червените флагове, че един човек е токсичен?

Мрънкането, непрекъснатото оплакване, манипулацията и дори проявата на агресия, са червен флаг, който показва токсичността на даден човек.

„Токсичният човек иска още и още“, обясняват криминалните психолози Христина Алексова и Тодор Тодоров. „Токсичните хора не понасят критика“, казват специалистите. Те са нарцистични и не искат авторитетът им да се поставя под съмнение. Дори са склонни да проявят агресия.

„Когато видя хора с общи профили в социалните мрежи“, това е един от примерите, които посочи за токсичност в личен план, Тодор Тодоров.

Как да разбера, че човекът до мен е токсичен?

Началото на едно обсебване от токсичен човек започва с ревността към времето, прекарано не с него, а с друг. Изрази като: „Аз искам да направя това вместо теб“ и „Аз ще дойда с теб, за да не си сама“,  са началото на токсичните отношения. Първоначално всеки се радва на такъв тип отношение, защото хората усещат, че някой иска да се погрижи за тях. Всичко обаче ескалира. 

Токсично отношение в офиса

Колеги, които постоянно недоволстват, оплакват се или търсят съжаление, са от токсичните хора. „Всички хора, малко или много, понякога сме токсични“, обясни Тодор Тодоров.

Още за токсичността и червените флагове вижте във видеото.