Традиционните великденски цветове, с които боядисваме яйцата, имат дълбока символика. Разберете каква е преди да започнете да ги боядисвате и тази година.
Всеки празник има своите уникални цветове – оранжево и черно за Хелоуин; червено и зелено за Коледа; червено и розово за Свети Валентин и т.н. На Великден има палитра от красиви цветове, вижте техните значения тук.
Лилаво или виолетово
В миналото лилавото се е свързвало с кралските особи и са го ползвали само богатите. Причината - разходите за създаване на боята. За да се направи се е събирал рядък морски охлюв, чиято слуз била изсушавана. Някои римски императори дори забранявали на обикновените хора да носят този цвят и осъждали на смърт тези, които го правят, пише History.com.
По време на великденските празници лилавото било символ на скръбта и покаянието. Това е традиционният цвят на Великия пост – 40-те дни преди Великден, когато християните се подготвят да празнуват възкресението на Исус. В църквите лилавото често се използва в олтарните покривки, одеждите на празнуващите и цветните аранжировки или други декорации по време на подготовката за Великден.
Розово
Нежното розово е цветът на изгревите и пролетните цветя и се свързва с радостта. Розовото се среща 21 дни преди Великден. Това е средата на великопостния сезон и времето, когато тези, които жертват нещо за Великия пост, могат да си отдъхнат.
Жълто или златно
Златният цвят е запазен за Великденската неделя, като празник на радостта от Христовата победа над смъртта.
Жизнерадостното жълто е също така цветът на новородените пиленца и слънчевата светлина, символизиращ възраждането и обновяването на пролетта.
Бяло
Символизира чистотата и невинността. Появява се на Велики четвъртък.
Белите великденски лилии са често срещан избор за цветни аранжировки на Великден в църквата, тъй като бялата лилия присъства в Библията като символ на възраждането и новото начало.
Червено
Този огнен нюанс се свързва със страстите на Христос и кръвта, която пролива на разпятието си.
В някои евангелски текстове Исус е облечен в алена дреха по време на разпъването си на кръста.
Зелено
Зеленото се използва най-често в църквата след края на великденските празници като символ на надежда и растеж. То е и сред цветовете за пролетта.