"На 25-30 г. имаме пикова костна маса. Оттогава тя започва да намалява всяка година. В менопауза и постменопауза загубата е 10-20% на година".
Д-р Несторова е гост в предаването "Светът на здравето" с ценни съвети за профилактика и живот със заболяването, което мнозина наричат "тиха епидемия". Д-р Родина Несторова е ревматолог, секретар на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза.
КАКВО Е ОСТЕОПОРОЗА И ЗАЩО Е ОПАСНА?
Остеопорозата (от гръцки: osteo – „кост“ и poros – „пора“) e прогресиращо заболяване на скелета, поради изтъняване на костите и загуба на плътност. Костите стават изключително крехки, поради което и чупливи. Най-засегнати са китките, гръбначния стълб и тазобедрените кости. Счупването често води до обездвижване, необходимост от чужда помощ и грижи, развитие на пневмонии, проблеми с кожата и т.н.
КАК СЕ ПОСТАВЯ ДИАГНОЗА ОСТОПОРОЗА И ВРЕДИ ЛИ АПАРАТЪТ?
За поставяне на диагноза се използват рентгенови апарати Декса, които измерват костната плътност. Най-популярното име на измерването е остеодензитометрия.
Лъчевото натоварване от тях е причина много хора да се притесняват. Имат ли те вредно влияние - отговаря д-р Несторова във видеото.
Резултатите се сравняват с костната минерална плътност в пиковите години за човешката възраст, което е между 25 и 30 години.
От тогава започваме много бавно да губим костна маса, което е с 0,4% на година, което е малко. Но 25% от всички жени след менопауза са бързо губещи жени - костната загуба може да стигне и до 30% на година.
Този медод измерва количеството загубена костна маса. Важен фактор за диагноза остеопороза обаче е и качеството. Какво е то може да се проследи със специфични кръвни излседвания, които следват определени маркери (костнообразуване, костно разграждане).
КОИ СА СЪВРЕМЕННИТЕ МЕТОДИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЕОПОРОЗА?
Водещ рисков фактор за остеопорозата е наследствеността.
"25% от жените, които чупят бедро, са с майка или баща, които са с бедрена фрактура" - казва д-р Несторова.
ВНИМАНИЕ, ОПАСНОСТ!
Почти всяка жена е изложена на опасност от подобна бедрена фрактура. Напълно възможно е това да стане в домашни условия, когато никой не очаква и върши рутинните си задължения.
Как става тази фрактура и какво съветва д-р Несторова, за да се намали рискът - вижте във видеото.
Още полезни статии по темата прочетет тук: