Елена Петрелийска е жената, която владее една специална магия - създава вкусното. Нашумя около участието си в кулинарното шоу на bTV “MasterChef”, като втрещи журито още при първата им среща с личната история за това как храната и готвенето са я спасили от анорексия. Това е хранително разстройство, при което хората спират да се хранят, стигат до критично ниски килограми, а за мнозина от тях, след години неуспешна битка за възстановяване, краят може да е фатален. 

За щастие Елена днес е здрава, красива, изключително мила и усмихната и с лекота говори за трудностите на анорексията. Защото най-важното на личните истории е да можем да видим отвъд тях, да стъпим върху опита, който ни дават, и да се надяваме, че с думите и изборите си бихме направили нечий друг живот по-лек, щастлив и смислен. 

През ноември в подкаста "Малки разговори" каним 4 жени със силни лични истории. Елена Петрелийска - една история за анорексията. 

Гледайте целия подкаст тук.
Абонирайте се за канала ни в YouTube.
Слушайте в Spotify.


"ЗАПОЧВА АНОРЕКСИЯТА!"

"Мисля, че бях в трети-четвърти клас, когато чух от майка на мой съученик, коментар по повод фигурата ми. Аз просто се стъписах! Никога до онзи момент не бях чувала някой да прави коментар на моя външен вид. Бях прекарала 3 месеца ваканция при бабите и дядовците си и там се яде. Явно съм се прибрала с няколко килограма по-хубава. Тази майка направи коментар, че съм се закръглила. Много зле се почувствах! А и го чух зад гърба си. От този ден нататък, смея да кажа, че започнаха моите проблеми с храненето."

Анорексията (анорексия нервоза) е хранително разстройство, при което човек има силен страх от натрупване на тегло, вследствие на което може да стане прекалено слаб, до степен застрашаваща живота. Основни признаци и симптоми при анорексия са желание или стремеж към по-ниско от нормално и здравословно тегло, отрицателно мнение за външния вид на собственото тяло, както и мания на тема храна. Засяга не само тялото, но и ума.

Случайно дочутият коментар при Елена е ключът, който открехва вратата на проблемите. Но тя е на мнение, че не може да се каже кога точно  започва анорексията и кога спира.

"При мен просто е било заложено по някакъв начин. Случили са се дадени обстоятелства, в които да се отключи. И то се отключи!"

Снимка: Евгений Милов

У нея заживява идеята, че не изглежда добре. Мисълта се загнездва в съзнанието й и постоянно кънти в съзнанието й. Започва да се крие, когато яде. След това нещата се задълбочава и решава въобще да не яде, когато е сред хора. 

"Всички гледат колко съм пълна, а на всичкото отгоре ям!Много ме беше срам от това нещо! В определени моменти се случваше да съм припадала в училище и майка ми е идвала да ми носи храна и да седи до мен, за да е сигурна, че съм я изяла."

Тези тежки периоди се редуват с други, в които отношението й към храненето е по-балансирано. 

"СТАНАХ ТИЙНЕЙДЖЪРКА И НАСТАНА ИСТИНСКИЯТ ПРОБЛЕМ!"

Елена има силен характер и ярка индивидуалност още от дете. Осъзнава, че това може да я заведе както към нещо много лошо, така и много да й помогне. Възстановяването от анорексията при нея се случва не с медикаменти, а с воля. Това избира самата тя за себе си. Как се случва - чуйте разказа й във видеото. 

В процеса на лекуването си заминава за Холандия. Сама. 

"Бях качила вече 2 кг. Бях станала 40 килограма. Беше много трудно!"

Новото открива в чужбина и й помага да овладее анорексията - гледайте във видеото.  

 

От дистанцията на времето и като човек, който съвсем спокойно говори и работи по проблема, Елена Петрелийска има една думичка за съвет към хората, които минават през същото. "Смелост" - това е, което всеки човек сам трябва да прояви и така да заяви своята лична воля за справяне с трудностите. 

Снимка: Евгений Милов

А храната в нейното многообразие и полезни свойства става сериозна част от работата и заниманията й в момента. Създава платформа, на която споделя рецепти, начини, по които се е справила сама тя, статии, възможности за индивидуален подход. Елена създава едно вкусно и красиво място за хората, които искат да преодолеят хранителни нарушения, или имат член на семейството, приятел и познат с хранително разстройство. 

Повече вижте във видеото. 

Гледайте целия подкаст "Малки разговори". 

 

Какво трябва да направите, ако смятате, че ваш близък има анорексия?

Може да се окаже трудно да приемете, че някой, за когото ви е грижа има хранително разстройство, но ако сте по-добре информирани има по-голям шанс да успеете да помогнете.

  • Говорете с него, без да го притискате да предприема крайни действия, разяснявайки защо се тревожите и давайки личен пример, ако имате тази възможност;
  • Насрочете среща със специалист, за да обсъдите оптимални стъпки за разрешаване на проблема.

Ако не можете да повлияете положително, то споделете на някой, за когото мислите, че ще има тази възможност. Това най-често е родител, учител, лекар, треньор. Човек с анорексия често ще настоява, че не е необходима помощ, но вашето мнение в случая ще е по-обективно и колкото по-бързо се предприемат действия, толкова по-лесно ще е разрешаването на всяко усложнение.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK

 

  • Ирен Дикова-Димитров за женската сила и живота с трансплантиран бял дроб (ВИДЕО)
  • Д-р Неделя Щонова: "Ялова" е дума косачка! (ВИДЕО)
  • Д-р Инна Попова: Аминокиселините са „градивни блокове“ за стегната и хидратирана кожа
  • Мириам Менкин – жената, която за пръв път оплоди човешка яйцеклетка инвитро
  • Д-р Неделя Щонова: Вечеряла съм често с моята болка! (ВИДЕО)
  • Всички забележителни жени, които са се кандидатирали за президент на САЩ
  • Дългогодишен тормоз и сватба в затвора: Драмата на Джипси Роуз завършва с бебе (СНИМКИ)
  • Смело напред! Ема Гейтуд - първата жена, изминала сама Пътеката на Апалачите с дължина 3500 км
  • Жената с ампутиран крак, която пробяга 104 маратона за 104 дни
  • "Преди обед" със специален поздрав за рождения ден на LadyZone.bg (ВИДЕО)