Православният и католическият Великден обикновено се определят на различни дати. Гърция бавно, но сигурно се приближава към големия празник на гръцкия православен Великден или Пасха - религиозно събитие, което в балканската страна се празнува с по-голямо оживление, отколкото в много други западни християнски страни.

За разлика от повечето европейски страни, които празнуваха Великден на 31 март, Гърция ще се придържа към датата на православния Великден, който тази година се пада повече от месец по-късно, на 5 май, пише Greek reporter.

Православните църкви все още използват Юлианския календар за Великден, което означава, че в определени моменти може да има забавяне със седмици спрямо Григорианския.

Поради тази разлика в измерването на дните последният път, когато двете големи християнски деноминации споделят една дата за празника, е през 2017 г.

Разликата във времето между празнуването на Великден за двете вероизповедания ще става все по-голяма и по-голяма.

В резултат на тази увеличаваща се разлика от 2700 г. нататък празнуването на Великден за православни и католици никога повече няма да съвпадне.

Общо през целия 21 век празнуването на Великден ще се проведе на един и същи ден 31 пъти, но през всеки следващ век това ще се случва все по-рядко.

Последният път, когато празнуването на Великден ще съвпадне, се очаква да бъде през 2698 г. Оттогава православните и западните християни никога повече няма да празнуват заедно Възкресение Христово.

 

Усложняващ фактор, който предизвиква спорове в историята, е намирането на единна дата за Великден и придържането към нея. В началото на своята вяра християните празнували възкресението на Исус Христос по различно време през годината.

Именно Светите отци от Първия вселенски събор през 325 г. от н.е. измислят единен начин за определяне на датата.

Те постановили, че Великден трябва да се празнува в първата неделя след първото пълнолуние след пролетното равноденствие, но винаги след Пасха.

До ден днешен православните се придържат към този метод за изчисляване на датата на празника, което води до това, че православният Великден обикновено се празнува по-късно, отколкото в западния свят.

През 2025 г. двете най-големи деноминации на християнството отново ще празнуват Възкресение на една дата, пише още БГНЕС.

През 1923 г. група православни църкви се събират в Константинопол (днешен Истанбул), за да преразгледат въпроса за календара, като в крайна сметка приемат противоречива позиция, че важните религиозни дати ще следват по-астрономически точния Григориански календар, с изключение на Великден.

  • Какво забъркаха в кухнята Божана от MasterChef и Екатерина от "Ергенът" (ВИДЕО)
  • Как известните българи посрещнаха Великден (СНИМКИ и ВИДЕО)
  • Калин Евтимов от "Бригада Нов дом" за семейните традиции на Великден (ВИДЕО)
  • Великденски грим със сварено яйце - за перфектно нанасяне на фондьотена (ВИДЕО)
  • Бавно печено агнешко с пресни картофи и розмарин за Гергьовден
  • 12 поверия за Великден, които е добре да знаем
  • 13 любопитни факта за Великден, които не знаете
  • Читатели на Ladyzone.bg: Показахте ни вашите боядисани яйца за Великден (СНИМКИ)
  • Великденските традиции по света (СНИМКИ+ВИДЕО)
  • Днес е Велика събота: Какво повелява традицията? (ВИДЕО)