3000 часа бродиране, бял сатен с диаманти, деколте във формата на сърце и три слоя конски косми - така изглежда роклята, с която Елизабет Втора е коронясана на тъжествена церемония през 1953 г. Човекът, изработил тази прелест, не идва на коронацията - "Само ще преча!", казва той.
Как е направена роклята на Елизабет Втора и какъв е тайно пришитият символ, за който и тя самата не подозира - прочетете тази изключително любопитна история.
През 1937 г. 11-годишната тогава принцеса Елизабет е свидетел на това как баща ѝ, крал Джордж VI, официално става британски монарх.
Шестнадесет години по-късно, на 2 юни 1953 г., с нея се случва същото - ритуал по коронация, която обаче баща й не може да види, защото е мъртъв.
Тричасовата церемония отваря нова страница в историята на Великобритания. А роклята, носена от 27-годишната Елизабет, се превръща в една от най-известните и впечатляващи в историята.
Британският дизайнер Норман Хартнел създава визиите за бъдещата кралска двойка. Шест години по-рано той е изработил и сватбената рокля на принцеса Лилибет.
Дори Кристиан Диор, по онова време един от най-влиятелните хора в модния бранш, би завидял на топлите отношения на Хартнел с кралското семейство. Освен за коронацията на принцесата, Нортъл създава тоалети и за шестте й придворни дами и други високопоставени членове на кралското семейство.
Лилибет бързо излага основните си изисквания към дизайна: роклята за коронацията й трябва да повтаря сватбената ѝ рокля и да е изработена от бял сатен.
Образът на 27-годишната кралска особа трябва да олицетворява мощта и силата на монархията - и то не само за гостите в Уестминстърското абатство и тълпите поданици наблизо, но и за 20-те милиона души, които ще гледат предаването по телевизията. При подготовката си Хартнел задълбочено проучва историята и традициите на коронационните рокли, посещава Лондонския музей и Лондонската библиотека и е наясно с всички въпроси на протокола и историята на церемониалното облекло.
Въпреки че Хартнел е автор на вариантите, роклята е създадена под пълния контрол на Лилибет.
Дизайнерът и бъдещата кралица се консултират осем пъти, преди да се стигне до окончателния вариант . А той е рокля с ръкави тип "капела", деколте във формата на сърце и разкроена пола с малък шлейф.
Роклята е изработена от сатен, произведен в замъка Лулингстън в Кент. Тази ферма за коприна е създадена през 30-те години на ХХ век и от нея е изработена роклята за коронацията на кралицата майка през 1937 г., както и материала, използван от Хартнел за сватбената рокля на кралицата през 1947 г.
Дизайнерът, заедно с кралицата, избира всички основни символи на Великобритания и страните от Британската общност: кленови листа за Канада, снопове житни класове за Пакистан, лотоси за Южна Африка, английски рози, уелски праз, ирландски трилистник и шотландски бодил.
Моделите са бродирани в злато върху бял сатен и украсени с диаманти, кристали, перли, аметисти и розови скъпоценни камъни.
Орнаментите са изработвани от шест бродировачки в продължение на около 3000 часа.
До Коледа предварителният вариант на коронационната рокля бил готов за първата проба. Мадам Изабел, която отговаряла за изработката на роклята, изпитвала известни затруднения с правилното прилепване на тежката пола, украсена със скъпоценни камъни. За да придаде вид на облеклото, момичето подсилило копринената тъкан с кремава тафта и три слоя конски косми. Допълнителната опора придава стабилност на полата и разпределя правилно тежестта и прави роклята лека.
Процесът на създаване на роклята се пази в строга тайна.
На Хартнел били предложени баснословни суми, за да сподели подробностите за роклята с американските магазини, които искали да получат копия на кралската рокля възможно най-бързо. Но той остава верен на кралското семейство и отхвърля абсолютно всички предложения.
С дългата мантия на раменете си Лилибет се упражнявала да ходи, да спира и да се качва и слиза от каретата, направена от помощничките й от столове. Императорската корона също е доставена тайно в Бъкингамския дворец, за да може кралицата да я носи през по-голямата част от деня и да свикне с тежестта й - 3,1 кг.
Впечатляващата корона е украсена с 2868 диаманта, 17 сапфира, 11 изумруда и стотици перли, четири от които преди това са били част от обеците на Елизабет I.
"Не можеш да погледнеш надолу, за да произнесеш речта, която си длъжен да прочетеш", спомня си Елизабет в документален филм за деня на коронацията. - Защото ако го направиш, вратът ви ще се счупи и короната ще падне."
РЕПЕТИЦИЯТА
Три дни преди коронацията Хартнел доставя в двореца роклята за коронацията. Когато кралицата Я пробва, тя казВа само една дума, за да опише как се чувства - "Великолепна".
Елизабет Втора облича лилава роба с копринена подплата върху роклята си, вместо обичайния ермин, което прави визията ѝ по-елегантна. От Кралското училище за бродерия са направили на мантията й златни маслинови листа и житни снопове, символизиращи мира и благоденствието. Процесът е отнел 3500 часа, а за това са работили 12 души.
ДЕНЯТ НА КОРОНАЦИЯТА
На церемонията в Уестминстърското абатство са присъствали общо 8251 гости.
Интересно е, че самият Норман Хартнел не присъства там. "Ще преча само в двореца", обяснил дизайнерът.
Церемонията започнала точно в 11 ч. На път за Уестминстърското абатство Нейно Величество носи държавната тиара на Джордж IV - корона, често изобразявана на пощенски марки. Тя е изработена през 1820 г. и е украсена с рози, трилистници и бодили с 1333 диаманта и 169 перли.
По протокол Елизабет е трябвало да носи бяла ленена рокля, наречена colobium sindonis, върху разкошната си рокля. Хартнел проектира възможно най-проста рокля без дантели и украса, която да покрива изцяло основната коронационна рокля.
ТАЙНАТА
Освен това Хартнел оставя за Лилибет изненада, която не е била уговорена първоначално: той бродира четирилистна детелина от лявата страна - малко предзнаменование за късмет за момичето, което ще влезе в британската история наведнъж за две столетия.