Разходите за учебници в училище варират в различните страни и дори в рамките на различните региони на една държава.

  • ТАТКО е тук: Актьорът Божидар Попчев, който играе честно в ролята на баща
  • Защо специалист по детска реч носи в чантата си... камъни (ВИДЕО)
  • Историята на Борис Бъндев, превеждал на жестов език дори на развода на глухите си родители (ВИДЕО)
  • Ожених се за любимата си учителка, но хората мислят, че ми е баба
  • Знаете ли, че... Царица Елеонора, съпруга на Фердинанд I, е погребана “като прост войник”
  • Урок по родолюбие: Всички учители от това училище влязоха в клас с народни носии
  • Слухово-речеви терапевт: Ако до 2 г. детето няма поне 10 думи в речника си - потърсете специалист (ВИДЕО)
  • Закуска за ученика - палачинкови моливчета (РЕЦЕПТА+СНИМКИ)
  • Виктория Бекъм: Бях тормозена много в училище - физически и психически
  • 2 или 30 лв - колко джобни пари да даваме на детето за училище?

Икономическият статус на страната, образователните политики, наличието на цифрови ресурси, както и нивото на обучение, влияят върху цените на учебниците в отделните страни. Ето колко струва да имаш учебници:

1. САЩ

Цените на учебниците в Съединените щати са проблем за много ученици и семейства. По-специално учебниците за колеж са доста скъпи, като цените им варират от 50 до над 300 долара за брой. Учебниците за учениците от началните класове обикновено са по-евтини, но все пак струват около 50-100 долара за брой.

2. Великобритания

Учебниците за учениците в Обединеното кралство се предоставят от училищата, така че те обикновено не трябва да ги купуват. Въпреки това за студентите от колежите и университетите разходите могат да варират от 20 до 100 паунда за брой.

3. Канада

Снимка: iStock

Цените са подобни на тези в САЩ, като учебниците за колежите и университетите струват от 50 до няколкостотин долара всеки.

 

4. Австралия

Цените на учебниците в Австралия също са високи, като цената на университетските учебници варира от 50 до над 200 долара за брой. Някои училища осигуряват учебници за своите ученици.

5. Германия

Снимка: iStock

В Германия се поставя силен акцент върху осигуряването на безплатни или евтини учебни материали. Много университети предлагат учебници със свободен достъп или достъпни алтернативи. Учебниците за учениците в училище също са субсидирани или предоставени от училищата.

6. Швеция

Шведите имат подобен подход като този в Германия. Акцентират върху безплатните образователни ресурси. Студентите в университетите често имат безплатен или евтин достъп до учебни материали онлайн. Учебниците за учениците от началните класове обикновено се осигуряват от училищата.

7. Япония

Цените на учебниците в Япония варират в зависимост от образователната степен. Учебниците за всички ученици преди университета се осигуряват от правителството и са безплатни. Във висшето образование университетските учебници могат да варират от 2000 до 10 000 йени или повече, което е около 65 евро за учебник.

8. Индия

Снимка: iStock

Училищните учебници се субсидират или осигуряват от правителството, което ги прави достъпни за повечето ученици. В колежите и университетите нещата стоят по малко по-различен начин, материалите за учене варират от няколкостотин до няколко хиляди рупии, което значи около 15 евро за учебник.

9. Южна Африка

Правителствените инициативи имат за цел да предоставят безплатни учебници на учениците в държавните училища. Във висшето образование разходите за учебници варират от няколкостотин до над хиляда южноафрикански ранда, което е около 50 евро за учебник.

10. Южна Корея

Учебниците за началните и средните училища обикновено се осигуряват от правителството и учениците ги получават безплатно. Много южнокорейски ученици посещават частни центрове за обучение в допълнение към редовните си учебни занятия. Там се изисква закупуване на допълнителни специални учебници или работни тетрадки. В университетските и колежите учебниците са сравнително скъпи, особено за специализирани и технически дисциплини. Цените са от 20 000 до 100 000 южнокоресйки вона, което е около 70 евро за учебник.