На 27 октомври часовниците в много страни в Европа ще се върнат с един час по-рано, с което се отбелязва краят на лятното часово време.
Тази сезонна смяна на времето се извършва два пъти годишно - през пролетта, когато часовниците се преместват с един час напред, се преминава към лятното часово време, а през есента се връща към стандартното.
Въпреки че смяната на часовото време е стандартизирана практика от години и е разпространена в по-голямата част от Европа и Съединените щати, както и в части от Канада, Австралия и Латинска Америка, здравните експерти предупреждават, че тя може да бъде вредна за благосъстоянието на хората.
По-рано тази седмица екип от изследователи на съня от Британското дружество по съня публикува становище, в което призовава правителството на Обединеното кралство да отмени смяната на часовника два пъти годишно.
В изявлението, публикувано в Journal of Sleep Research, се препоръчва целогодишно въвеждане на стандартно часово време, тъй като то е по-близко до „естествените цикли светлина-тъмнина на деня и нощта“.
„Възстановяването на постоянното стандартно време би означавало, че часовниците ни ще бъдат в тясно съответствие със слънчевото време, и макар че това би означавало по-ранен залез през лятото, би имало допълнителни ползи за здравето от подобрения сън и циркадната настройка поради по-голямото излагане на сутрешна слънчева светлина от есента до пролетта“, каза Малкълм фон Шанц, професор по хронобиология в Университета Нортумбрия и член на Центъра за изследване на съня в Нортумбрия.
Изследователите допълват, че поддържането на добър режим на сън и излагането на естествена дневна светлина сутрин са важни компоненти на човешкото здраве и че нарушаването на някой от тези фактори може да доведе до отрицателни последици за здравето.
„Ако не се излагате на сутрешна светлина, тогава не регулирате телесния си часовник толкова добре, колкото бихте могли, а има наистина специфично време сутрин, в което се нуждаете от излагане на светлина, за да регулирате телесния си часовник и това да ви позволи да заспите достатъчно рано през нощта“, казва пред „Евронюз“ д-р Меган Кроуфорд, старши преподавател по психология в Университета в Стратклайд и водещ автор на изявлението.
„Ако не правите това, вие сякаш палите свещта от двата края и тогава губите съня си през нощта, получавате лошо качество на съня, а лошото качество на съня е свързано с много здравни последици, както за психичното, така и за физическото здраве“, добави тя.
Какви са въздействията на лятното часово време върху здравето?
Една от основните причини, които експертите изтъкват в полза на прекратяването на сезонната смяна на времето, е нейното въздействие върху циркадния ритъм на човека.
Циркадният ритъм е биологичният часовник на организма, който работи на 24-часов цикъл и според изследователите играе роля в регулирането на основни телесни функции, включително съня, отделянето на хормони, метаболизма и настроението.
Смущенията, произтичащи от увеличаването или намаляването на един час сън, нарушават естествения цикъл на съня и засягат тези функции.
Крауфорд обясни, че докато през лятото, когато изгревът е все още много ранен, смяната на времето „няма особено значение“, през останалите сезони това не е така.
„През пролетта и есента изгревът на слънцето е малко по-късно, така че ставайки с един час по-рано, може да станем на тъмно. А това е наистина проблематично, защото се нуждаем от сутрешна слънчева светлина, за да регулираме часовниците на тялото си и за оптимален сън“, казва тя.
Добре планираното излагане на светлина поддържа циркадния цикъл в съответствие с 24-часовото денонощие, тъй като сутрешната светлина насърчава естественото събуждане и дава възможност за ранно заспиване вечер.
Излагането на светлина през нощта обаче, което може да се случи по време на смяната на времето, затруднява заспиването и събуждането навреме.
Многобройни научни изследвания също така са открили доказателства за увеличаване на неблагоприятните последици за здравето след смяната на времето.
Например мета-анализ, основан на седем проучвания, включващи повече от 100 000 участници, установи, че има значително по-висок риск от сърдечни пристъпи в седмиците след пролетното и есенното преминаване към зимно часово време.
Друго проучване, проведено от изследователи във Финландия, установи, че хоспитализациите заради инсулт са се увеличили през първите два дни след промяната на времето.
Проучванията свързват смяната на часовото време и с нарастване на проблемите с психичното здраве и смущенията в настроението, особено при уязвимите хора, включително с увеличаване на броя на самоубийствата в седмиците след началото на лятното часово време.
Крауфорд обясни съпротивата срещу прекратяването на смяната на времето с „липса на разбиране“, като подчерта, че ползите от удължената вечерна дневна светлина през лятото ще останат, независимо дали се използва лятното часово време.
„Много хора си мислят, че лятното часово време им дава повече слънчева светлина или повече дневна светлина, но това няма да се промени. Слънцето няма да се промени само защото променяме графиците си“, добави Крауфорд.