„Аз не ставам за нищо“ или „Не мога да постигна нищо“ – това са мисли на хората, които се изправят пред предизвикателствата на своя кариерен път.

Някои хора приемат своите качества като дадености, а не като лични способности, които ги отличават от останалите. Защо се случва това? Често, защото се обезценяват или се повлияват от околните. Как да разпознаете талантите си и защо не трябва да се обезценявате, споделя Дина Мущанова, международен експерт по кариерно ориентиране.

„Много често талант означава професионално умение, което усвояваме, за да работим по-успешно“, обяснява експертът. Ако задачите, свързани с конкретна професия, са лесни за вас, вие сте талантливи, а ако не, сте посредствени. Дали е точно така?

Нека разделим уменията на твърди и меки.

Твърдите умения са свързани с бързото прилагане на професионалните качества в работата ви. По-добре е обаче да се съсредоточите върху намирането и развитието на меките умения. Всъщност всички твърди умения са изградени върху меки умения, тези които придобиваме, когато взаимодействаме със света около нас.

Как да разпознаете своя талант?

 

Знаците могат да се появяват заедно или поотделно. Ако обичате да шиете, но обективно разбирате, че процесът отнема много време, не трябва това да е причината да се откажете. Ако обичате да правите нещо, то вероятно е вашето призвание.

Опитайте се да разберете и почувствате какво обичате да правите. Кое е нещото, което може да ви занимава продължително време и да не загубите интерес към него – да успокоявате хората, да градите нови отношения, да готвите вкусно, да рисувате, да шиете или пък да правите снимки.

Обърнете внимание на това какво правите, когато най-малко любимите ви задължения са приключили. Задайте си въпроса – първо защо правя това? Помагам ли на детето си с домашните, защото няма на кого друг да делегирам тази отговорност, или обичам да обяснявам трудните неща за някого? На кой процес от вашите действия се наслаждавате. Коя е темата, по която непрекъснато търсите информация, четете книги или искате да навлезете по-дълбоко в самия процес?

 

Бързо учене

Снимка: iStock

Желанието за развитие се допълва от бързо учене. Случвало ли ви се е да придобиете някакво ново знание или умение и веднага да сте успели да го приложите, използвайки го за решаване на нов за вас проблем? Има момичета, които могат да приготвят всяко сложно ястие от първия път, а има и такива, които никога не могат да улучат точната пропорция.

Резултат, който ви удовлетворява

Снимка: iStock

Перфекционистите ще имат трудности, защото винаги подценяват резултата и търсят подобрение. На такива хора им е трудно да разпознаят резултатите като задоволителни. В резултат на това те смятат дейността си за малко значима. Но ако получавате удовлетворение от някакъв тип дейност, то тя непременно е една от вашите силни страни.

Бездарен или обезценен?

Снимка: iStock

Ако не ви се плаща за това, което правите – с пари или похвала, тогава всяко умение изглежда маловажно. Но веднага щом започнеш да представяш таланта си пред хората и те оценят труда ти, започваш да усещаш значимостта на това, което правиш.

 

Струва си да припомним вредата от перфекционизма: ако човек е перфекционист, колкото и да му казвате „благодаря“ и да му плащате за това, което прави, той няма да разпознае таланта. Този тип хора, вероятно имат нужда от консултация със специалист, който да подпомогне осъзнаването на истинските качества от перфекциониста. Понякога има наличие на психологически проблеми. Има хора, които притежават талант, но той не е забележим за тях самите, а само за околните.

Всеки талант може да се превърне в хоби и след това в доход. Това е просто въпрос на компетентно изграждане на кариерна стратегия. Например, писателката Мари Кондо реши да сподели на целия свят как е правилно да се подрежда. Нейните книги са преведени на много езици по света и се продават в милиони копия. Мари толкова обича да почиства дома си, че разработи специален проект, който да монетизира хобито й.

Хубаво е да потърсите професия, която максимално да включва прилагането на вашите таланти. Когато успявате да направите нещо по-добре от другите, резултатът трябва да води до усещане за удовлетвореност и по-висока самооценка.