Непрекъснато чуваме за нуждата на служителите от здравословен баланс между професионалния и личния живот.

Ако ние, възрастните, не разполагаме с достатъчно време да се откъснем от работата и да се отпуснем, рискуваме да прегорим. Но това, което много родители не осъзнават, е, че децата им имат точно същата нужда да намерят баланса между задачите в училище и свободното си време.

Тази липса на баланс може да доведе до негативни последици за тяхното ментално здраве.

БАЛАНСЪТ МЕЖДУ УЧИЛИЩЕТО И ЖИВОТА: НЕОБХОДИМОСТ, НЕ ЛУКС
Съществува значително разминаване между възприятието на родителите и децата относно баланса между училището и личния живот, показва ново проучване на Pearson.

  • Теди Велинова и д-р Енчев се събраха за първия учебен ден на децата си
  • Въшките – досадният проблем на децата през учебната година и как да се справим с него
  • Сашо Кадиев и Таня Тончева заедно в първия учебен ден (СНИМКИ)
  • Теди от „Фермата“ за учителската професия и миризмата на плюшени пердета в родното училище
  • Тейлър Суифт, Доналд Тръмп и Камала Харис - неразказани истории за времето, когато са били ученици (СНИМКИ)
  • Как децата на известните личности тръгнаха на училище (СНИМКИ)
  • Майка и първокласник - емоции, вълнение и няколко съвета към другите майки
  • Диляна, майка на първокласник: Ходили сме на училище без специални раници и сме оцелели
  • Специалист по детско развитие: Децата нямат нужда от монитори! Това е решение за изморени родители!
  • 5 лв., 10 лв. или повече на ден? По колко пари да даваме на учениците за джобни?

Докато 80% от родителите смятат, че децата им успяват да поддържат здравословен баланс, само 45% от тийнейджърите са съгласни с това.
Основната причина може би се крие в различното възприятие на родителите и децата за времето, което те отделят за академични задачи в сравнение с други активности.

 

Родителите често подтикват децата си да отделят повече време за учене с надеждата, че това ще им осигури успешна кариера в бъдеще, коментира д-р Лорна Брайънт, ръководител на отдел „Кариерни решения“ на Pearson. Въпреки че тази цел е похвална, е важно да се разбере, че постигането на здравословен баланс между училището и живота е ключово за дългосрочния успех на детето.

БАЛАНСЪТ ВОДИ ДО ПО-ДОБРО ПЛАНИРАНЕ НА БЪДЕЩЕТО
Учениците, които успяват да постигнат по-добър баланс между училището и личния си живот, са по-наясно относно бъдещите си цели, показва проучването. Например, 76% от тях знаят каква кариера искат да преследват.

 

За сравнение, една четвърт от учениците, които съобщават за лош баланс между училище и почивка, имат трудности при планирането на своето бъдеще. Тревожността и стресът са основните пречки, с които тези ученици се сблъскват.

КАК РОДИТЕЛИТЕ МОГАТ ДА ПОМОГНАТ?

Снимка: Canva


Поддържането на здравословен баланс между училището и личния живот не е задача само на децата. Те се нуждаят от помощ и насоки от родителите си, за да се научат да управляват времето си и да развиват самодисциплината си.

51% от учениците посочват стреса като основен проблем в постигането на баланс, а 52% отбелязват, че общуването с връстници е най-ефективният начин за справяне с този стрес.

Родителите могат да помогнат на децата си по следните начини:

 

Преразгледайте определението за „загубено време“. Извънкласните дейности и хобита, които позволяват на учениците да създават връзки с реалния свят и да развиват нови умения, са също толкова важни, колкото академичните занимания. Дори видеоигрите, в определени граници, могат да допринесат за развитието на специфични умения.

Проучвайте кариерните възможности заедно. Учениците искат родителите им да участват в кариерното им развитие – 48% биха искали помощ при намирането на работа, а 43% – да споделт ресурси и информация.

Покажете значимостта на всяко преживяване. Свържете различните занимания на учениците – като извънкласни дейности или временна работа – с техните академични интереси и бъдещи професионални цели.

Търсенето на баланс между училището и живота не е просто модерна концепция – то е необходимо условие за развитието на менталното здраве и успешна кариера.

Родителите играят ключова роля в този процес, като подпомагат децата си в изграждането на умения за управление на времето и правилното приоритизиране на задачите. Подкрепата и разбирането, които родителите предоставят, могат да помогнат на учениците да изградят здравословни навици, които ще им послужат цял живот.