Инженери от Масачузетския технологичен институт са създали вибрираща капсула, която създава усещане за ситост при поглъщане, пише списание Science Advances.
Експериментите показват, че при животни, на които е даденa подобна капсула 20 минути преди хранене, се наблюдава освобождаване на хормони, които сигнализират за ситост, като това води до намаляване на приема на храна с около 40%.
Когато стомахът се подуе, специализирани клетки, наречени механорецептори, усещат това разтягане и изпращат сигнали до мозъка чрез блуждаещия нерв. В резултат на това мозъкът стимулира производството на инсулин, както и на хормони като C-пептид, PYY и GTP-1.
Всички тези хормони помагат на хората да усвоят храната, да се почувстват сити и да спрат да се хранят. В същото време се намаляват нивата на грелина - хормон, който предизвиква чувство на глад.
След като капсулата започне да вибрира, тя активира механорецептори, които изпращат сигнали до мозъка, стимулирайки блуждаещия нерв. Изследователите наблюдават нивата на хормоните в периодите, когато устройството вибрира, и установяват, че те съвпадат с тези, наблюдавани след хранене, дори когато животните са гладували.
В бъдеще учените се надяват да разширят производството на капсулите и да проведат клинични изпитвания с хора, за да потвърдят безопасността на устройството, както и да определят най-подходящото време за поглъщане на капсулите.