Представете си един свят, където дрехите вече не са съкровища, които пазим и ценим, а временни обекти, създадени да задоволят мимолетни желания. 

Свят, в който модните колекции се обновяват не всяка година, а всеки месец или дори всяка седмица. И с всяка нова колекция идва и една нова вълна от отпадъци. Това вече не е просто хипотеза, а ежедневие за милиони хора по света. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Canva

Модната индустрия, която някога бе символ на стил и елегантност, се е превърнала в една от най-големите замърсители на планета. С непрекъснатото производство на нови дрехи и безразборното им изхвърляне, ние сме на ръба на екологична катастрофа. Но как стигнахме до тук?

ЗАМЪРСИТЕЛ НОМЕР ДВЕ В СВЕТА

 

Модната индустрия е вторият по големина замърсител в света, след петролната индустрия. Свръх производството на дрехи в световен мащаб през последните 20 години ни позволява да купуваме все повече и повече. 

Сега имаме 5 пъти повече дрехи отколкото са имали нашите баби или с 60% повече, отколкото през 2000 г. Това води до абсурдни количества текстилни отпадъци. 

Снимка: Canva

В Европа, годишно се произвеждат 12,6 милиона тона текстилни отпадъци, от които 52% отиват на сметищата. Голяма част от тези отпадъци се изгарят или изнасят в африкански държави, където пристигат 15 милиона дрехи всяка седмица, създавайки истинска екологична катастрофа.

 

 

За да намалите емисиите на CO2 и отпадъците, трябва да се стремим да обличаме всяка дреха поне 30 пъти. Повечето нискокачествени дрехи от бързата мода обаче може и да не издържат толкова дълго.

РЕЦИКЛИРАНЕТО: ЕДИНСТВЕНАТА НАДЕЖДА?

 

В момента само 22% от отпадъците от дрехи в ЕС се събират за повторна употреба, а едва 1% от използваните дрехи се рециклират. Европейската комисия насърчава компаниите да внедряват практики за рециклиране на влакна, но напредъкът е бавен.

 

УЛТРАБЪРЗА МОДА: СЛЕДВАЩОТО НИВО НА ПРОБЛЕМА

Масовите модни брандове предлагат нови колекции ежеседмично, насърчавайки потребителите да купуват и изхвърлят с все по-бързи темпове. 

Снимка: Canva

Социалните медии също играят ключова роля, възхвалявайки свръхконсумацията чрез инфлуенсъри и не спирни рекламни кампании и намаления. Никъде не виждаме известно лице с един и същи тоалет два пъти.

КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ?

 

Преминаването към устойчива мода и мислене е критично. За да намалим въглеродните емисии и текстилните отпадъци, трябва да избираме по-качествени и дълготрайни дрехи, както и подкрепяме марки с екологични и етични практики. Това са ключови стъпки към едно по-устойчиво бъдеще.

 

 

Не изхвърлейте дрехите си на боклука, а в контейнерите на компаниите, които рециклират текстил, така ще намалим производството на нов, а пуловерите и тениските ни няма да се озоват на някой африкански плаж

Бързооборотната мода може да е модерна, но нека не забравяме цената, която плащаме за нея - и тази цена е нашата планета. Време е да променим начина, по който пазаруваме и използваме дрехи, за да запазим света около нас.

  • Ганка от "Сървайвър" е очарована от града на Човека с щастливите обувки (СНИМКИ)
  • Евгени Генчев от "Ергенът" на 35: Не исках парти, а да съм сред природата (СНИМКИ)
  • Откриха микропластмаси в човешки пениси
  • „Зелената седмица“ на bTV Media Group през погледа на LadyZone
  • Чудесата на народната медицина и 5 от най-лековитите билки в България
  • Това растение се среща само в Белово и никъде другаде по света! (СНИМКИ)
  • Дънките - колко пъти трябва да ги носим, за да не вредим за околната среда? (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • „Да изчистим България заедно“ на 14 септември - под надслов „Да преобърнем играта!“
  • Арнолд Шварценегер призова: Спасете децата, планетата и бъдещето ни (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • 5 екосъобразни начина за почистване на килима