Иска ви се още един ден на морето, но не ви стигат парите? Не можете да си позволите страхотната лятна рокля, защото вече сте пазарували прекалено много този месец?

Ето как да разполагате с парите си, така че да живеете спокойно и щастливо, според съветите на финансови коучове.

#1 Бюджет

Думата „бюджет“ често плаши хората. Ако го преглеждате по-често обаче, ще имате по-голяма яснота колко са приходите и какви да са разходите. Това е единственият начин да разберете колко от парите ви отиват за храна и неотложни нужди, за забавления и други. Знаейки тези суми, може да определите по колко да спестявате всеки месец.

#2 „Авариен фонд“

Той е личен и е важен за изненадващите или непредвидени ситуации. Всеки поне веднъж е бил канен на рожден ден в последния момент и е трябвало да отдели пари за подарък, например. Това обаче не винаги е предвидено в месечния бюджет. Направете си такъв буфер, за да не бъдете изненадани неприятно. Размерът му зависи от това каква е сумата на неотложните разходи. Тук отново ще ви бъде от полза бюджетът от #1.

 

#3 Карти за отстъпки

Големите вериги магазини имат седмични и дори месечни промоции. Следете промоциите и се възползвайте от тях с картите за отстъпка, които предлагат те. В повечето случаи продуктите „на промоция“ или  ползването на преференции от картата са с до 50% намалени.

#4 Предварително пазаруване

Снимка: iStock

Купувайте необходимите продукти за дома по възможност от едно място. Така ще ви излезе по-изгодно и ще имате необходимите продукти за цяла седмица. Няма да губите излишно време. Пазарувайте по списък и не се изкушавайте да избирате артикули извън него. За тях вижте #3.

 

#5 Без кредитни карти

Преди да излезете от вкъщи, извадете кредитната карта от портмонето. Така ще избегнете излишните разходи от пазарa.

#6 Имате нужда от нов гардероб? Дали?

Снимка: iStock

Проверете с какво разполагате и помислете как можете да съчетаете дрехите си по нов начин. Можете да преправите част от тях сами. Ако пък решите да ходите на шопинг, можете да потърсите в магазини за втора употреба. Така ще подкрепите устойчивата мода.

 

#7 Гответе

За храната, която приготвяте вкъщи, давате по-малко пари, например онези от #4. Така няма нужда да харчите за храна навън, която в много е и нездравословна. 

#8 Съчетай полезното с приятното

Използвайте сутрешното кафе, за да започнете деня с усмивка, а след това запазете утайката му, за да я употребите като скраб за тяло в банята. Доста продукти от кухнята могат да се използват повторно за разкрасяване - обелките от краставици хидратират и разкрасяват; пакетчетата чай са срещу тъмни кръгове под очите и т.н. 

#9 Касови бележки

Снимка: iStock

Пазете касовите бележки, за да знаете за какво харчите парите си. Така ще можете да проследите бюджета, с които разполагате в дългосрочен план. С касовите бележки можете да връщате и стоки.

#10 Край на излишните разходи

Спасете се от излишните харчове като споделите разходите с колеги в офиса или съквартиранти. Можете да купувате сапуни, препарати, хартия заедно с тях.