За много хората, вероятно, карането на колело е свързано с тренировки и физическа активност, които водят до по-стегнато и оформено тяло. Не по същия начин стоят нещата с колоезденето в световен мащаб.
3 юни е Световен ден на велосипедите. А това е страхотен повод да помислим, както за физическата си форма, така и за здравето си.
Карането на велосипеди е предпочитан начин за придвижване от точка А до точка Б в много страни по света.
Използването на колело вместо кола ни помага да изглеждаме по-добре, като замества тренировката в спортната зала и освен това подобрява качеството ни на живот като опазва околната среда от замърсяването на въздуха.
Все още няма конкретни държави по света, в които политиците да са задължени да карат само велосипеди. Въпреки това политиците в страните, които насърчават устойчивия начин на живот и екологичната осведоменост, имат практика да използват често своите велосипеди.
Ето няколко държави, които се грижат за опазването на въздуха и околната среда:
Нидерландия
Тази страна е известна с богатата си велосипедна инфраструктура и култура. Много холандски политици, включително членове на кралското семейство и министър-председатели, често се придвижват с велосипед до работа и събития. Колоезденето е често срещан вид транспорт за хора с всякакъв статус.
Дания
Подобно на Нидерландия, Дания има силна култура на колоездене. Столицата Копенхаген е известна със своята удобна за каране на велосипеди инфраструктура. Датските политици, включително кметове и министри, често използват велосипеди за придвижване до работа.
Германия
В градове като Берлин и Хамбург колоезденето е популярен начин на придвижване сред политиците. Германската Зелена партия по-специално набляга на колоезденето като част от политиката си за опазване на околната среда и нейните членове използват предимно велосипеди.
Финландия
Известно е, че финландските политици, включително министър-председателят, карат велосипед, особено в градове като Хелзинки, които насърчават колоезденето като устойчив вид транспорт.
Белгия
Особено в градове като Гент и Антверпен, колоезденето е често срещано сред политиците. Страната насърчава колоезденето заради ползите му за околната среда и здравето.
Как се появява световния ден на велосипеда?
Организацията на обединените нации определя Световния ден на велосипеда по много причини. Колкото и елементарно да е, въздействието на велосипеда върху обществото е доста трансформиращо – дори най-бедните хора получават достъп до основен транспорт с велосипеда.
Всичко започва, когато живеещият в САЩ професор Лешек Сибилски инициира кампания с класа си по социология за насърчаване на резолюция на ООН, която да определи ден за популяризиране на велосипедите по целия свят.
През 2015 г. Сибилски се посвещава на академичен проект, в който изследва велосипедите и тяхната роля в развитието. Проектът му се превръща в масово движение, подкрепено от „Устойчива мобилност за всички“.
На 12 април 2018 г. резолюцията, с която 3 юни се обявява за Световен ден на велосипеда, е приета единодушно от всички 193 държави членки на Общото събрание на ООН.