Ядем череши още от каменната ера. Археолозите са открили вкаменелости от череши в праисторическите пещери в Европа и Азия. Най-ранното писмено споменаване на черешите е направено от гръцкия автор Теофрактус, който описва плода в своята история на растенията през 300 пр.н.е. По същото време друг гръцки автор и лекар - Дилфиус, пише за ползите от черешите като диуретик.
Когато европейците пристигат с черешите, които познаваме днес, в Северна Америка вече имали няколко сорта, включително Prunus serotina и Prunus virginiana. Използвали както дървесината им за мебели, така и листата им за направа на алкохол.
Знаете ли, че има повече от 500 разновидности на сладки череши? Но реално, около 20 от тях се използват в масово в производството. Типичното черешово дърво ражда около 7000 плодчета.
Черешите са една от най-богатите на антиоксиданти храни. Съдържат мелатонин, който осигурява добър нощен сън. Една купичка череши на ден ще ви помогнат да се преборите с възпалението и болката, свързани с артрита.
100 грама пресни череши (около 20 бр.) съдържат 12.5-25 мг (в зависимост от сорта и сезона) антоцианини. Заедно с витамин С и каротеноиди, превръщат малките червени плодчета в добра превенцията срещу рака.
Благодарение на богатото си антиоксидантно съдържание, сокът от черни череши помага за предотвратяване на инфекциите, като цялостно повишава имунитет на тялото.
Ако целите отслабване, пиенето на черешов сок е добър вариант. Той може значително да намали риска от метаболитен синдром, което ще подпомогне усилията ви за намаляване на теглото. Сокът намалява натрупването на коремни мазнини и понижава холестерола.