Инсултът представлява сериозно състояние, при което кръвообращението към мозъка е нарушено – кръвоносен съд се спуква или се запушва. 

Моменталното разпознаване на симптомите и бързата навременна медицинска помощ са от съществено значение за минимизиране на последствията и възстановяване.

Всяка година в България инсултът засяга около 48,000 души, което го нарежда сред водещите причини за смъртност в страната.  През 2023 г. сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите заболявания са отговорни за 59.8% от всички смъртни случаи, подчертавайки спешната нужда от цялостни мерки за превенция и лечение.

На Световния ден за борба с инсулта, отбелязван на 29 октомври, е важно да се запознаем с ключовите стъпки, които могат да подобрят живота след инсулт и да подкрепят пътя към възстановяване. 

КАКВО Е ИНСУЛТ И КАКВО ГО ПРИЧИНЯВА?

Инсултът настъпва, когато кръвта и кислородът не достигат до тъканите на мозъка поради спукване на кръвоносен съд или запушване. При липса на кислород мозъчните клетки започват да умират в рамките на няколко минути, като причиняват тежки увреждания. 

Снимка: iStock

Видове инсулти:

Исхемичен инсулт

Това е най-често срещаният тип инсулт, при който кръвоносен съд в мозъка се блокира поради образуване на кръвен съсирек. Запушванията може да са резултат от:

  • Емболия – кръвен съсирек, образуван на друго място в тялото, достига мозъка и блокира артерия.
  • Тромбоза– съсирек се формира директно в мозъчен кръвоносен съд. Исхемичният инсулт съставлява около 87% от всички инсулти.

Хеморагичен инсулт

Този тип инсулт настъпва при разкъсване на кръвоносен съд, което предизвиква кръвоизлив в мозъка. Това създава налягане, което може да увреди мозъчните клетки. Има два подтипа:

  • Интрацеребрален – кръвоизлив в тъканите на мозъка.
  • Субарахноидален – кръвоизлив в областта между мозъка и покриващите го тъкани.

Преходна исхемична атака (ПИА)

Известен и като „миниинсулт“, ПИА представлява временно прекъсване на кръвния поток към мозъка, без дългосрочни последствия. ПИА служи като предупреждение за повишен риск от истински инсулт.

 

 

 

СПЕШНИ ДЕЙСТВИЯ ПРИ ИНСУЛТ

Снимка: iStock

Когато имате съмнение, че някой получава инсулт, незабавно трябва да повикате линейка или да го закарате в най-близкият медицински спешен център. От жизнено значение е лечението на инсулта да започне в първите 4 часа. 

 

 

Първите часове след инсулта са решаващи за предотвратяване на тежки последици. В този кратък времеви прозорец лекарите могат да предприемат действия за разтваряне на съсиреци или овладяване на кръвоизлив, които могат да спасят живота и значително да намалят риска от трайни увреждания. Ако заподозрете симптоми на инсулт, не се колебайте да се обадите на 112!

Ето какво трябва да знаете за постигането на по-добри резултати и предотвратяването на повторен инсулт.

Създайте структуриран план за рехабилитация

Възстановяването след инсулт обикновено включва комбинация от физическа, трудова и логопедична терапия. Тези методи подпомагат двигателната функция, силата и равновесието. 

 

 

Придържайте се към здравословна диета

Поддържането на правилен хранителен режим може значително да подобри процеса на възстановяване и да намали риска от повторен инсулт. Експертите препоръчват увеличаване на консумацията на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Ограничете приема на натрий и нездравословни мазнини, за да поддържате кръвното налягане и холестерола в норма. 

Практикувайте редовни упражнения 

Физическата активност играе важна роля в подобряването на силата и сърдечносъдовото здраве след инсулт. В зависимост от физическите възможности, полезни могат да бъдат разтягането, ходенето и упражненията със съпротивление.

 

 

Спазвайте предписаните лекарства

Лекарствата, които намаляват риска от повторен инсулт, включват антикоагуланти и антихипертензивни. Редовният прием на предписаните медикаменти и посещенията при лекуващия лекар са от съществено значение за проследяване и коригиране на дозите при необходимост.