Родината на прасковата е Китай. Ботаническото си име Prunus Persiaca (Персийска слива) полезният плод получава поради факта, че пристига до границите на Римската империя през Персия по пътя на коприната. Днес прасковата е сред най-разпространените овощни видове и у нас, заради изключително приятния вкус и сочност – до 90 % от съдържанието на плода е водно.

В Китай прасковеното дръвче е смятано за дърво на живота, а плодовете му за символ на безсмъртие. Прасковата е наричана още "кралицата на плодовете", тъй като е най-популярният плод след ябълките. Тя е изключинтелно богат източник на важния за човешкия организъм калий (в 100 g има около 200 mg калий). При недостиг на калий човек изпитва физическо безсилие, психическа умора и апатия. Освен това прасковите са богати на натрий, фосфор, магнезий и калций. Съединенията на фосфора в прасковите спомагат за подобряване на паметта и активността на мозъчните процеси. Например, основна съставка на "еликсира на безсмъртието" на старците даоси са били прасковите. Съвременното обяснение на този факт се търси в способността на антиоксидантите да предпазват от раково израждане клетките и да предотвратяват стареенето.

Чрез този вкусен плод може да се регулира моториката на червата. След редовна консумация може да се постигне антипаразитен ефект и детоксикация на организма. Витамин А и бетакаротините подобряват зрението, свежестта и здравината на кожата. Прасковите съдържат ценните органични киселини - ябълчна, винена, лимонена и витамините В1, В2, В9, PP, С, Е и бетакаротин. Високото съдържание на витамин С ( 6-7 mg / 100 g) придава отлично антиоксидантно действие и превръща прасковите в помощници в регенеративните процеси на тъканите в тялото. 

Прасковите влизат в диетите за редукция на теглото поради факта, че при метаболизма на една праскова организмът изразходва малко повече калории, отколкото се усвояват от нея.

Нектарините се считат за заместители на прасковите, като единствената разлика между праскови и нектарини е нежния мъх по кожицата на прасковата. Нектарините са по-устойчиви и имат по-червен цвят с по-осезаем аромат.