Учени от Медицинския факултет на университета "Джон Хопкинс" в САЩ посочиха съединение в зеления чай като полезно за здравето на жените. Проучването, публикувано в списание Scientific Reports, показва, че епигалокатехин галат (EGCG) потенциално може да се използва за превенция и лечение на миома на матката.

В предклинично проучване авторите разглеждат ефекта на EGCG върху лабораторни култури от клетки на миома на матката, събрани от пациентки.

Пробите са инжектирани с доза от 100 микромола от веществото на литър хранителна среда в продължение на 24 часа, след което е направен опит да се открие наличието на специфични протеини (циклин D1, фибронектин и CTGF) в тъканта.

Специалистите установяват, че EGCG намалява нивата на белтъка фибронектин с 46 до 52% в сравнение с контролната група миомни клетки, които не са били изложени на въздействието на веществото. В същото време количеството на CTGF протеините е намаляло с 86 процента.

 

Това означава, че съединението на зеления чай се е намесило в сигналните пътища, отговорни за растежа на туморните клетки, предаването на сигнали и метаболизма, пише още БГНЕС.

Екипът стига до заключението, че епигалокатехин галат може да бъде прост и достъпен вариант за облекчаване на симптомите и забавяне на растежа на миомата на матката, тъй като потиска много от молекулярните пътища, които регулират развитието на тумора. Тези констатации са в съответствие с предишни клинични проучвания.