Храненето без глутен набира все по-голяма популярност. Режима спазват не само хора с алергии, но и такива, които просто искат да се предпазят от подуване на корема. Защо всички толкова се страхуват от глутена и наистина ли е по-добре да се откажем от него?

Снимка: iStock

КАКВО Е ГЛУТЕН? 

Глутенът е неразтворим протеин, образуван от други два – глиадин и глутенин. Отговаря за еластичността и мекотата на тестото и е практически неразтворим във вода. Основният източник на глутен са зърнените храни. Заради свойствата на глутена и евтината технология за отделянето му от зърнените храни, той често се добавя към други безглутенови продукти с цел подобряване на качества, които хората са свикнали да търсят.

ЗАЩО ГЛУТЕНЪТ Е ВРЕДЕН?

 

 

Тази хранителна програма първоначално е разработена за хора с развита непоносимост към глутен и е била една от формите за лечение на болестта. Непоносимостта към глутен може да се прояви чрез алергични реакции или заболяване, наречено целиакия.

 

Процентът на хората, страдащи от това заболяване в никоя страна в света не надвишава 1%, сочи едно от последните проучвания по темата. Една или друга реакция към глутена обаче може да се наблюдава при почти всеки трети човек, но все пак не може да се нарече опасна за здравето.

Глутенът е опасен, защото може да развие възпалителен процес в червата.

Когато хапнем глутенов продукт, той започва да провокира имунната система, която реагира на протеина като чужд и, започва да се бори с него. Хората с непоносимост към глутен имат трудности с дефекацията.

Организмът спира да усвоява правилно храната, оставяйки тялото без много от основните витамини и минерали.

Това води до рязко намаляване на апетита, загуба на телесно тегло и ръст, чревни разстройства, изтощение, ниско самочувствие, раздразнителност, а при някои деца дори забавяне на пубертета. Само лекар може да определи непоносимостта към глутен чрез провеждане на обстоен преглед на стомашно-чревния тракт. Невъзможно е диагностицирането по друг начин.

ЩЕ ОТСЛАБНЕТЕ ЛИ, АКО ОТКАЖЕТЕ ГЛУТЕНА? 

 

Загубата на тегло при безглутенова диета не се дължи на липсата на глутен в храната, а по-скоро на изоставянето на брашното като негов основен източник. Така че понижаването на теглото може да се дължи на факта, че сте спрели тестените изделия по принцип.

 

В КОИ ХРАНИ ИМА ГЛУТЕН? 

Снимка: iStock

Основният източник на глутен са зърнените храни. Съответно всички техни производни, а именно печени изделия, тестени изделия и някои алкохолни напитки, включително бира и уиски, са богати на глутен. Не бива да забравяме също, че глутен се добавя и към много други хранителни продукти, които на пръв поглед може да изглеждат безглутенови, като кисело мляко, сладолед, шоколад, сиропи и сосове, включително кетчуп и майонеза, понякога и към повечето индустриално преработени месни продукти – колбаси и др.

В КОИ ХРАНИ НЯМА ГЛУТЕН

Снимка: iStock

На първо място, това са всички видове месо и риба, яйца, картофи, ориз, царевица, различни бобови растения, ядки, плодове и зеленчуци. На пазара вече има дори брашно без глутен. Обикновено това е ясно отбелязано на етикета.