Тези 10 мита за менопаузата са не само неверни, но и опасни. Въпреки това много жени по света продължават да им вярват.
Вероятно знаете старата поговорка за това да не вярвате на всичко, което чуете. Това определено важи и за менопаузата. Има много дезинформация около този труден период от живота на жената, която не само може да бъде подвеждаща, но и опасна.
Ето 10 често срещани мита за менопаузата, които си струва да научите - ще ви бъдат полезни:
Мит 1: Менопаузата влошава сексуалния ви живот
Вагиналната сухота наистина може да се превърне в проблем по време на менопаузата, но използването на предписан естрогенен крем или естрогенни лепенки могат да помогнат за разрешаването на този проблем. Що се отнася до промените с либидото, това е по-скоро психологически проблем. Проверете дали нещо се е променило в настроението или връзката ви. И се запитайте дали сте имали проблеми с желанието си за секс преди менопаузата.
Мит 2: Наддаването на тегло е неизбежно по време на менопаузата
Истина: Менопаузата не е непременно причина за наддаване на тегло, но може да увеличи количеството мазнини в областта на корема.
Естественият процес на стареене може да доведе до забавяне на метаболизма и загуба на мускулна маса. Независимо дали числото на кантара се е променило, мазнините по корема ви могат да се увеличат поради спад в нивата на естроген. Именно затова дрехите може да ви стоят по различен начин.
За да предотвратите наддаването на тегло по време на менопаузата, трябва да намалите двевния прием на калории. Увеличете приема на протеини и повишете физическата си активност – стремете се към поне 150 минути аеробна активност с умерена интензивност на седмица или силови тренировки поне два пъти седмично. Изграждането на чиста мускулна маса ще ви помогне да ускорите метаболизма си.
Мит 3: Горещите вълни са безвредни
Истина: Ако горещите вълни, които ви обливат, са хронични, те могат да окажат значително въздействие върху вашето здраве и начин на живот.
По време на горещи вълни кръвоносните съдове могат да се разширят или свият, повишавайки за кратко кръвното налягане. Освен това тялото може да не получи достатъчно кръвен поток към мозъка, което може да компрометира мисловната ви дейност и вероятно дори функцията на други органи. С течение на времето това може да окаже сериозно влияние върху тялото.
Мит 4: Не можете да забременеете по време на перименопаузата
Лъжа: Въпреки че нивата на естроген намаляват и яйчниците наближават своето пенсиониране, овулация все още настъпва.
Това означава, че здравата сперма все още има шанс да срещне жизнеспособна яйцеклетка, което означава, че можете да забременеете. Вярно е, че шансовете за зачеване намаляват с възрастта. Във всеки един месец жена на възраст между 25 и 35 години има 25 до 30 процента шанс да забременее, ако не се пази. До 45-годишна възраст шансовете на жената спадат до пет процента. Пет процента обаче не са нула процента, така че докато не са изминали поне цели 12 месеца от последния ви цикъл, все още можете да забременеете. Това означава, че ако не искате да имате деца, трябва да използвате предпазни средства.
Мит 5: След като преминете през менопаузата, тялото ви ще се върне към нормалното си функциониране
Лъжа: Дори след като симптомите на менопаузата изчезнат, нивата на естроген няма да се върнат до нивата преди менопаузата
Да, тялото ви все още ще може да произвежда естроген, но няма да изглеждате и да се чувства по същия начин. С течение на времето естрогенните рецептори на жените започват да се потискат и нови не се образуват – което означава, че симптомите, които може да сте имали преди това поради месечните естрогенни колебания, ще изчезнат. Междувременно мозъчната и сърдечната функция все още ще се променят в резултат на загубата на естроген, както и функцията на тазовото дъно. Тези промени ще се превърнат в новата физиологична норма, с която трябва да свикнете.
Мит 6: Менопаузата увеличава риска от депресия
Истина: Не всяка жена изпитва психологически симптоми по време на менопаузата.
За някои жени менопаузата е нещо, което очакват с нетърпение след години на борба с хормонални проблеми. Други жени обаче изпитват депресия през този период. Дамите, които преминават през менопаузата по-рано от връстниците си, са изложени на повишен риск от депресия, сочи проучване, публикувано в JAMA Psychiatry.
Обичайно е дамите да изпитват промени в настроението по време на менопаузата. Това е особено често при жени с анамнеза за свръхчувствителност към хормонални колебания. Въпреки това е важно да се прави разлика между депресия и промени в настроението, за да не се бърка клиничната диагноза с епизодичното настроение.
Мит 7: След менопаузата тялото ви вече не произвежда хормони
Истина: Много хормони нямат нищо общо с менопаузата. И дори когато става дума за репродуктивни (полови) хормони, някои жени след менопауза продължават да произвеждат малки количества естроген или от мастната тъкан, или от надбъбречните жлези.
Тялото ви произвежда много различни хормони, не само полови хормони като естроген, прогестерон и тестостерон. Има инсулин, мелатонин, кортизол, адреналин, хормон на растежа, хормони на щитовидната жлеза, окситоцин и много други, които тялото ви ще продължи да произвежда, докато сте живи.
Противно на общоприетото схващане, мазнините по време на менопауза не се считат за инертна тъкан в тялото, а за ендокринен орган, защото произвеждат хормони, особено естроген. Ето защо жените с по-висок индекс на телесна маса (ИТМ) са склонни да имат малко по-високи нива на естроген след менопаузата.