Яйцата отдавна са част от балансираната диета, но въпреки това има много митове и заблуди около това колко са полезни в действителност.

Те не само са чудесен източник на енергия и хранителни вещества, но също така предлагат множество здравословни предимства, които често биват подценявани. 

В следващите редове ще разгледаме какво съдържат яйцата, какви ползи носи редовната им консумация и какво ще се случи, ако ядете по 4 яйца всеки ден в продължение на две седмици.

ПРОТЕИНИ И МИНЕРАЛИ В ЯЙЦАТА

Яйцата са известни със своята висока концентрация на протеини, като те са един от най-добре усвоимите източници на протеин за човешкото тяло. 

 

Снимка: Canva

Това ги прави идеален избор за тези, които искат да изграждат мускулна маса или да поддържат здравословно тегло. Протеините в яйцата съдържат всички девет основни аминокиселини, които тялото не може да произведе само, което ги прави „пълноценни“ протеини.

Яйцата са добър източник на протеини. Освен това те съдържат полезни за сърцето ненаситени мазнини и са чудесен източник на важни хранителни вещества, като витамин В6, В12 и витамин D“, казва д-р Кърт Хонг, специалист по вътрешни болести в Keck Medicine of USC.

Освен протеини, яйцата са богати и на минерали като желязо, цинк и селен, които играят ключова роля за поддържането на здравето. Желязото подпомага преноса на кислород в кръвта, цинкът е важен за имунната система и зарастването на рани, а селенът е мощен антиоксидант, който защитава клетките от увреждания.

ПОЛЗИ ЗА ЗДРАВЕТО

Редовната консумация на яйца има множество ползи за здравето. Витамините А, D, Е и K, които са мастноразтворими, подпомагат здравето на очите, кожата и имунната система. Витамин А, например, е важен за поддържане на добро зрение, а витамин D подпомага здравето на костите и зъбите.

Снимка: Canva

Холинът в яйцата играе ключова роля за здравето на мозъка и черния дроб. Холинът подпомага синтеза на ацетилхолин — невротрансмитер, който участва в паметта и мускулната активност. Освен това, той регулира производството на мазнини в черния дроб, като намалява риска от натрупване на мастна тъкан в този жизненоважен орган.