По-известен като щолен, този класически десерт е традиционен за немската кухня. Оригиналното му название е именно "щрицел", което в превод от немски означава "събуден" или "прясно опечен в ранни зори хляб". Известен още в далечния 15-и век, този специалитет днес се е превърнал в най-популярният хляб и неизменен гост върху коледната трапеза в Германия. Това обаче не му пречи да е обичан и предпочитан за новогодишните празници сладкиш от страните в цяла Европа. За да изпитате оригиналния домашен вкус на щрицела, ви предлагаме, вместо да тичате до магазина, да си го сътворите сами. Не е тайна, че по традиция щрицелът може да се опече 2-3 седмици преди празника. И колкото повече престои, толкова по-вкусен става... >>

 

  • Игнажден – важно е кой ще влезе пръв в дома ви
  • Игнажденски колачета
  • Кои заболявания можем да провокираме от преяждане
  • Честита Нова Година!
  • Танците - част от Новогодишния празник
  • Баницата разточи и късмет от LadyZone вземи
  • 5 щури места за посрещане на Новата година
  • 4 златни правилата за новогодишния грим
  • Разтоварване след празничните трапези
  • Щастливият сезон на детските подаръци – част 2
 

За приготвянето на 1 щрицел са ви необходими:

300-350 едри светли стафиди
125 г малки черни стафиди
2 с.л. ром
1 пакетче мая
2 ч.л. захар
250 мл хладко прясно мляко
750 г брашно + 125 г захар
1 пакетче ванилия
1 щипка сол
2 ч.л. фино настъргана лимонова кора
6 капки есенция с аромат на горчиви бадеми
1 щипка кардамон
1 щипка индийско орехче
250 г разтопено масло
100 г кандирани лимонови кори
150 г смлени белени бадеми и орехи
75 г масло за намазване
пудра захар за поръсване  >>

 

 

Приготвяне:

Едрите светли стафиди и малките черни стафиди се заливат с ром и се оставят 20 минути да се напоят, след което се отцеждат. Маята се наронва в купа, добавят се 2 ч.л. и 3 с.л. мляко. Всичко се разбърква и се оставя 15 минути на стайна температура.

2/3 от брашното се изсипват в купа. В средата се прави кладенче. Добавят се захарта, ванилията, солта, лимоновите кори, есенцията, подправките и маслото. Маята се изсипва в кладенчето. Разбърква се с продуктите в посока от средата навън. Добавя се останалото брашно и тестото се меси, докато стане гладко и започне да се отделя от стените на съда. Прибавят се и двата вида стафиди, като се омесват с тестото. То се захлупва и се оставя да втаса 1 час на топло. >>

 

 

Работната повърхност се поръсва с брашно и тестото се меси енергично около 10 минути, като се бие, докато стане еластично и престане да залепва. За оформянето на щолена се разточва кръг с диаметър 35 см. Единият край се завива почти до средата, така че да се получи типичната форма на щолена. Тавата се застила с хартия за печене. Отгоре се поставя щоленът, покрива се и се оставя на топло да втаса, докато удвои обема си. Сладкишът се слага в предварително загрята на 250 градуса фурна и се намалява на 160. Пече се 50-55 минути.

Маслото за намазване на щолена се разтопява в малка тенджерка. Сладкишът се изважда от фурната и веднага с малка четчица се намазва с маслото. Накрая се поръсва с пудра захар.

След като приключите, увийте щрицела в алуминиево фолио. Преди поднасяне в празничната вечер, отното го опръсете обилно с пудра захар.