На 12 април отбелязваме Световния ден на авиацията и космонавтиката. През 2024 се навършват и 62 години от полета на Юрий Гагарин в Космоса. Далеч от Земята означава не само липса на гравитация, но и далеч от хляба, ориза, картофите, зелената салата и компота от череши. Или не съвсем....

Всъщност астронавтите ядат пресни плодове и зеленчуци, с тази разлика, че те са предварително обработени с вещество, което все още се пази в тайна, за да могат да издържат до 40 денонощия, без да се променят. 

Менюто на космонавтите може също да е гурме, но визията му дори не се доближава до красиво плейтнатите чинии.

Миниатюрните порции са в малки прозрачни пликчета и всичко е разделено на дневни дози. Продуктите, от които се приготвя храната, първо се замразява до -70 градуса, след това се изсушават.

Обработката протича по специален начин, като се използва специална апаратура. Целта е да се запази по-голяма част от полезните вещества в продуктите и това се постига с максимум от 97%. Храната, която получават космонавтите, не съдържа никакви подобрители на вкуса, оцветители и нито каквито и да е други добавки, които не са натурални.

Храната в Космоса се усеща като много по-безвкусна, отколкото на Земята, затова космонавтите предпочитат тя да е добре подправена.

КАК Е БИЛО В МИНАЛОТО?  

През 80-те години България е в челната тройка на страните - след Русия и САЩ, които произвеждат космическа храна.

 

За втория български космонавт Александър Александров е било приготвено меню от повече от 25 вида храни, след които гулаш, супа с месо, таратор и гъбена гозба. 

Снимка: Screenshot/ YouTube



КАК ЩЕ БЪДЕ В БЪДЕЩЕТО? 

От 2015 г. астронавтите на НАСА допълват своята космическа диета с пресни зеленчуци, отглеждани в Системата за производство на зеленчуци, известна като Veggie на Международната космическа станция. Едно от предизвикателствата с отглеждането на растения в космоса е, че те трябва да са много точно напоявани. Различните капсули със зеленчуци се поливат със спринцовки. 

Шест капсули за отглеждане на зеленчуци и цветя (PONDS), резултат от съвместната работа с компания Techshot, Inc., официално отлетяха към международната космическа станция на борда на 14-тата комерсиална снабдителна мисия на SpaceX.

Благодарение на новите капсули PONDS, на екипажа на международната космическа станция няма да се налага толкова често да полива растенията. Освен това самите капсули ще подпомогнат правилния им растеж. Модулите са с прозрачен прозорец и подвижен капак, което позволява на астронавтите да наблюдават растежа на корените. Така се отглеждат марули, а в бъдеще се планира засаждането на семена синап.