Сезонът на дългите ваканции е в разгара си - нещо, което всеки очакваше с нетърпение, за да се отдаде на заслужена почивка през лятото. Вижте какви грешки да не допускаме и на какво да обърнем внимание, за да имаме приятна и безпроблемна почивка.
1. Подгответе се предварително
Често забравяме да „проучим“ мястото, на което отиваме, а това може да ни изиграе лоша шега. Не забравяйте да проверите задължително визовия режим, ако летите до дестинация извън Европейския съюз. Има държави, в които макар и по-скъпо, можете да издадете визата си и на летището, при влизане в страната, но има и такива, в които това е невъзможно.
Не забравяйте да проверите и валидността на документите си за самоличност. Хубаво е винаги да имате документ, валиден поне 6 месеца напред от датата на пътуването ви.
Подгответе се и с най-важните телефонни номера на мястото, на което отивате – полиция, спешна помощ, номер на посолство.
2. Пазете личните си вещи
Колкото по-посещавана е една дестинация, толкова по-голяма вероятност има на най-оживените места и забележителности да има хора, дошли с цел кражба от туристите. Не се изненадвайте от табелите, предупреждаващи да се пазите от джебчии. За да си гарантирате спокойствие и сигурност, не оставяйте вещите си без надзор и бъдете по-внимателни. Още по-добре е, ако не носите много пари в брой и скъпи бижута, които да привличат вниманието и да изкушават недоброжелателите.
3. Поинтересувайте се за валутата
Хубаво е винаги, когато пътувате, да плащате с местната валута – така излиза най-изгодно, а и не навсякъде може да се плаща с карта. Добър вариант е да смените пари предварително, но ако не сте го направили, проверете какъв горе долу е курсът и обменяйте валута само в банки или в лицензирани обменни бюра, за да избегнете опит за измама. Можете да ползвате и банкомат, но при всички случаи се поинтересувайте каква комисиона ще ви бъде удържана.
4. Застраховайте се
Не приемайте застраховката като излишен разход, от който да спестите. Застраховката е важна част от пътуването и в случай на нужда, може да ви спести изключително много средства. Поинтересувайте се предварително какво точно обхваща, какви права ви дава и в какви случаи не важи.
5. Запознайте се с местните правила
Дали можете да влезете в храма с обувки или трябва да се събуете? Можете ли спокойно да пиете алкохол на улицата или е забранено? Има правила, които всеки турист следва да спазва, за да не обиди местните хора и да не прави лошо впечатление, или още по-зле – да наруши законите на страната, в която се намира.
Спазвайте тези прости правила и ще си спестите не само главоболия, но и ще имате една прекрасна и безпроблемна ваканция.