Чудите се какво да правите с получените цветя за Деня на влюбените? Радвате се, че любимите ви хора са направили този жест за вас, но няколко дни след празника стръкчетата вече не са толкова свежи и красиви. 

Ето какво можете да направите, за да не навредите нито на тях, нито на себе си:

  • Любовно късметче за 29 февруари: За единственото нещо, от което се нуждаеш
  • Смайващата реакция на Екатерина, когато разбра, че Ергенът иска 6 деца (ВИДЕО)
  • Любовно късметче за 28 февруари: За обичта, която подрежда всичко в живота
  • Защо Ергенът Алек Младенов иска да има 6 деца (ВИДЕО)
  • "Да"? По-щастливи и здрави ли са женените от хората, които никога не са сключвали брак
  • Любовно късметче за 27 февруари: За силата, която дава обичта към себе си и другите
  • Любовно късметче за 26 февруари: За най-важния човек, когото трябва да промениш
  • Любовно късметче за 25 февруари: За истинското значение да си красив
  • Ирина Карабаджак от "Ергенът" 2 за секса, енергийния обмен и защо жената обича с ушите
  • Любовно късметче за 24 февруари: За запълването на самотата с друг човек или чужди емоции

1. Прясна вода

Снимка: iStock

На всеки 2-3 дни сменяйте водата във вазата. Изплакнете добре вазата и я напълнете отново с хладка вода. Това помага за поддържане на водата чиста и без бактерии.

2. Подходяща атмосфера

Поставете вазата на хладно място, далеч от пряка слънчева светлина, течение или източници на топлина. Излагането на топлина може да доведе до по-бързо увяхване на цветята.

3. Храна за цветя

Ако букетът ви е придружен от храна за цветя, следвайте инструкциите на опаковката, за да я смесите с водата. Храната за цветя представлява разтвор, който се добавя към водата във вазата, за да удължи живота на вече отрязаните цветя. Обикновено съдържа захар, киселина, биоцид и хелатиращи агенти. Тяхната цел е да регулират развитието на бактерии и нивото на рН на водата.

4. Букет втора употреба

Снимка: iStock

Ако букетът ви е опакован в цветарска хартия, помислете за повторната й употреба или рециклиране. Всякакви панделки и украшения по букета също могат да бъдат запазени, за да се използват повторно. Само трябва да ги отстраните внимателно, за да не ги скъсате. Някои цветарски магазини предлагат биоразградими или рециклируеми опаковки, които са по-благоприятни за околната среда. Ако предупредите близките си хора, те могат да залагат на тях при избора на букета за вас.

 

5. Пяна за цветя

Снимка: iStock

Традиционната флорална пяна, която често се използва в цветните аранжировки, за да изглеждат цветята свежи, не е биоразградима и е вредна за околната среда. Потърсете алтернативи, като например флорална пяна за многократна употреба или естествени материали като камъчета или пясък.

6. Компост цветя

Когато букетът ви изсъхне, помислете дали да не компостирате цветята, вместо да ги изхвърляте на боклука. Венчелистчетата, стъблата и листата на цветята могат да се компостират, за да се създаде богата на хранителни вещества в почва за градинарство. Спокойно може да разпръснете листата от розата в саксия. Така е красиво, ухае добре и ще натори почвата едновременно.

7. Ароматизатор и сапун

Изсухналите листчета от цветята може да вградите в хартия или сапун. Може и просто да поставите в стъклена купа и да бъде естествен ароматизатор за помещението. 

8. Авторски принт
С цветята от букета може да направите и красив принт върху дрехата си. Изберете тениска или панталон със светъл цвят, от памучна материя. Поставете листата, навийте дрехата на руло и пристегнете здраво. 
Друг вариант е да подредите листенцата, отгоре да покриете с кухненско фолио и с помощта на чук или друга тежест да минете по повърхността на всички цветчета. Така те пускат малко сок, който има цвят и формата им се отпечатва върху текстила. Получават се интересни форми.